Binance İzleniyor Etiketleri Nedir?

{getToc} $title={İçindekiler}
 

Giriş

Bu hafta sizlere Binance borsası kullanıcılarının bilmesi ve öğrenmesi gereken çok önemli bir konu hakkında yazı yazmaya karar verdim. Gerekli piyasa araştırmaları ve parçalar halindeki bilgi kırıntılarını toplayarak bu yazıyı belli bir çerçevede şekillendirmeye çalıştım. Bu süreçte kendi bilgi ve tecrübelerimi de yazıya kattığımı belirtmeliyim. Bu yazı Binance borsası ve diğer kripto para borsaları kullanıcılarına da faydalı olup, uzun bir süre rehberlik edecektir.

Kripto Paraların Yüksek Oynaklık ve Risk İçermesi Ne Anlama Gelir?

Kripto para piyasası Dünya genelinde milyarlarca yatırımcısı olan, binlerce CEX ve DEX borsalarından oluşan ve on binlerce token ve koin'den oluşan bir piyasadır. 7/24 ve 365 gün faal halde olan, alım ve satım işlemlerinin CEX ve DEX borsalarda merkeziyetsiz bir şekilde devam ettiği bir oluşumdan bahsediyorum. Normal borsalar yani hisse senetlerinin alınıp satıldığı, Örneğin; BIST (Borsa Istanbul) belirli günler ve saatlerde işleme açıktır. Böyle düşünüldüğünde normal borsalara göre devamlı işlemlerin açık olduğu kripto para piyasasında yüksek oynaklık ve riskin arttığını tespit edebiliriz. İşte bu yüzden bazı kripto para borsaları kullanıcılarını korumak için önlemler alabiliyorlar.

Binance kripto para borsası da kullanıcılarını korumak için "İzleniyor Etiketleri ve Ön Satış Etiketleri" adı altında bir programı kullanıma sundu.

binance-izleniyor-etiketleri-nedir-referralbrotherhood.com

İzleniyor Etiketleri ve Ön Satış Etiketleri Nedir? Neye Yarar?

Binance borsası topluluk geri bildirimlerine önem veren bir borsadır. Bu geri bildirimlerde kullanıcıların inovasyon ve ana alım ve satım kategorisindeki kripto paraların risk ayrımını yapmakta zorlandıklarını fark etmişler. Bunun içinde "İzleniyor Etiketleri ve Ön Satış Etiketleri" adı altındaki programı başlatmışlar.

Bu etiketlere sahip olan kripto paraları (Tokenler ve Koinler) alım ve satım yapmak isteyen Binance kullanıcıları borsa tarafından her 90 günde bir belirli kısa testleri tamamlayıp, kullanım koşullarını kabul etmeleri istenecek. Bu testler yüksek oynaklık ve risk içeren kripto paraların kullanıcılar tarafından fark edilmelerini sağlayacak. Bu etiketler Binance Spot ve Binance Margin bölümlerindeki yüksek risk içeren listeli kripto paralarda bulunacak. Bu etiket ilk başta borsa tarafından listelenmiş olan inovasyon kategorisindeki kripto paralara uygulanacaktır.

Binance borsası bu etiketlere sahip token ve koin'leri devamlı olarak izleyeceğini belirtmiştir. Borsada listeli tüm kripto paralar devamlı olarak borsa tarafından izlenecek olup, bu etiketlerin eklenmesine veya çıkarılmasına karar verecektir. Bu süreçte aşağıdaki kriterlere dikkat edildiği borsa tarafından açıklanmıştır.

Bunlar:

  • Ekibin projeye olan bağlılığı devamlı olarak takip edilecek.
  • Geliştirme faaliyetlerinin seviyesi ve kalitesi incelenecek ve takip edilecek.
  • İşlem hacmi ve likidite durumu gözlenecek.
  • Listeli olan kripto paranın sahip olduğu ağın kararlılığı ve saldırılara karşı güvenliği takip edilecek.
  • Ağ/akıllı sözleşme kararlılığı kontrolleri devamlı olarak sağlanacak.
  • Halkla iletişim düzeyinin durumu incelenecek ve geri dönüşler sağlanacak.
  • Binance tarafından ilgili kripto para proje bölümünden periyodik ayrıntılı inceleme taleplerine hızlı ve doğru yanıt vermeleri istenecek.
  • Etik olmayan/dolandırıcılığa yönelik davranış veya ihmal kanıtları devamlı kontrol edilecek.
  • Sağlıklı ve sürdürülebilir bir kripto ekosistemine katkı sağlayıp sağlamadıklarına bakılacak.

Sonuç

Bu yazıda Binance kripto para borsası tarafından "İzleniyor Etiketleri ve Ön Satış Etiketleri" adı altında başlatılan programın ne olduğunu öğrendik. Bu etikete sahip kripto paralar borsa tarafından düzenli olarak izlenecek. Bu etikete sahip token ve koin'ler belirlenen kriterlere uymazsa listeden kaldırılma yani delist riskiyle karşı karşıya kalacaktır. Borsa tarafından bu etikete sahip kripto para listeleri yılda 4 defa, Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarının ilk haftasında güncellenecek. Sizde yatırımlarınızı kendi araştırmalarınızı yaparak ve risklerden haberdar olarak yapınız.

Bu yazıyı beğendiyseniz Kripto Paralarda ST Uyarısı Nedir? adlı makaleyi de okuyabilirsiniz.{alertSuccess}
Note: "All content on this website is copyrighted."
Not: "Bu web sitesindeki tüm içerik telif hakkıyla korunmaktadır." 

İletişim Formu