Binance Komisyon Oranları Tam Rehber.

binance-komisyon-oranlari-tam-rehber-spot-ve-vadeli-islemler-komisyon-oranlari

Binance Komisyon Oranları Nedir? Adım Adım Anlatım

{getToc} $title={İçindekiler}

Giriş


Dünyada 500 den fazla kripto para borsası var ve bu sayı her geçen gün artıyor. Dünyadaki kripto para ekosistemine olan yatırım ve hacim 2 Trilyon doları aşmış durumda. Yatırımcıların aklındaki en büyük sorular ise; Bitcoin ve diğer kripto paralarla işlem yapmak için en düşük komisyonu hangi kripto para borsasında bulurum? Yaptığım işlemlerde komisyon fiyatlarını neler etkiliyor? Piyasa yapıcı ve piyasa alıcı ne demek ve hangisi avantajlı? Spot işlemler ile vadeli işlemler işlem ücretleri farklımı? gibi bir çok soru kripto para yatırımcıların aklını kurcalamakta.

Dünyada kripto para hacmi ve yatırımı artarken Türkiye Avrupa’da en fazla kripto para yatırımı yapan ülke durumunda.{alertSuccess}

Kripto para Borsaları da artan yatırımcı sayısıyla beraber hizmetlerini çeşitlendirmeye ve bu sayede rekabet avantajı sağlamaya çalışıyorlar.

Kripto Para Borsalarında Komisyon Nedir?


Borsalarda kullanıcıların yapmış oldukları alım ve satım işlemleri için belirli miktarlarda komisyon kesilir. Bunu yatırımcının borsayı kullanma maliyeti olarak düşünebilirsiniz. Her yapılan işlemde kar ya da zarara bakılmaksızın komisyon ücretleri alınır. Binance kripto para borsası standart komisyon oranı % 0,1 [Binde Bir] dir. Fakat bu oranı bir çok faktör etki ederek değiştirebilmekte. Slipaj oranları, yatırma komisyon ücretleri, alım ve satım komisyonları, çekim ücretleri, BNB kullanarak alınan indirimler ve referans ile üye olmak gibi bir çok farklı işlem komisyon oranlarını etkilemektedir. Şimdi bunları tek tek açıklayalım.

Slipaj Nedir?


Slipaj bir işlemde talep edilen bir fiyat olur ve bu fiyat ortalamadan uzak bir şekilde gerçekleşirse Slipaj olmuş olur. Genellikle likit olmayan borsa tahtalarında ve arz talep dengesi az olan kripto paralarda görülebilir. Örneğin; Ethereum alıp satacaksınız.

Binance gibi yüksek likidite ve slipajı düşük bir borsa seçerseniz yapmış olduğunuz işlemlerde daha az komisyon ödersiniz.{alertWarning}

Slipaj yani alış satış farkından kaçınmak için piyasa emrini çok sık kullanmayabilirsiniz. Yatırım yaptığınız kripto para türünde borsa tahtasındaki emir defteri üzerindeki alış satış farklarını takip edebilirsiniz.

"Piyasa Yapıcı" ve "Piyasa Alıcı" Ne Anlama Gelir?


Piyasa Alıcı:

Emir defterine girilmeden, mevcut piyasa fiyatında kısmen veya tamamen hemen gerçekleşen bir emir girdiğinizde girilen emir türüne "Piyasa Alıcı" emir denir.

Piyasa emirleri emir defterine girilmez. Yapılan tüm işlemler Piyasa Alıcı niteliğindedir. Bu işlemler emir defterine girilmediği için alıcı rolünde hacmi azaltır.

Piyasa Yapıcı:

Emir defterine girilen tüm emirler piyasa yapıcıdır. Mesela BNB satacaksınız ve limit emri verdiniz bu emir mevcut piyasaya hacim katar ve bu yüzden "Piyasa Yapıcı" emri olur.

Bu emirler hacim artışı sağlar piyasayı likit yapmaya yardımcı olur ve bu nedenle piyasa yapıcı olarak adlandırılır.

Binance Yatırma ve Çekim Ücretleri Ne Kadar?


Binance kripto para yatırma işlemlerinde komisyon yoktur. Hesap cüzdanınıza isteğiniz kripto parayı komisyon ücreti ödemeden yatırabilirsiniz.

Mevcut blok zinciri ağları ve piyasa koşullarına göre çekim ücretleri değişiklik göstermektedir. 

Binance Kripto ve İtibari Paralar için mevcut Yatırma ve Çekim ücretleri için bağlantı linkine tıklayabilirsiniz.{alertSuccess}

Binance İtibari Para Komisyon Ücretleri:

binance-itibari-para-komisyon-ucretleri

binance-itibari-para-komisyon-ucretleri

binance-itibari-para-komisyon-ucretleri

Binance Alım Satım Komisyon Oranları Nedir? Örneklerle Anlatım


Binance alım satım komisyonları işleminden % 0,1 [Binde Bir] standart komisyon ücreti alır. Komisyon oranlarını herkesin daha iyi anlaması için hangi oran nasıl elde edilir örneklerle açıklayacağım.

 •  Standart Kullanıcı % 0.1 [Binde Bir]
 • BNB Kullanan Standart Kullanıcı %25 komisyon indirimi alır yani % 0.075 [On Binde Yedi Buçuk]
 • %20 Paylaşımlı Referans ile kayıt olan ve BNB Kullanan Standart Kullanıcı % 0.06 [On Binde Altı]

binance-referral-brotherhood-referral-id-referans-kimligi
 • Binance Sadakat Ödülleri Programı VIP Üyesi Kullanıcılar için aşağıdaki komisyon ücretleri geçerlidir. Mesela Spot Alım Satım VIP 5 Seviye bir kullanıcı komisyon oranı %0.0450 [On Binde Dört Buçuk] dur.

binance-vip-komisyon-oranlari

binance-vip-komisyon-oranlari

binance-vip-komisyon-oranlari

binance-vip-komisyon-oranlari

binance-vip-komisyon-oranlari

binance-vip-komisyon-oranlari

Ayrıca unutmamakta fayda var BNB kullanmak, alım satım komisyonlarınızda %25 indirim sağlar. Varsayılan olarak, hesabınızda BNB tuttuğunuzda alım satım komisyonları BNB bakiyenizden otomatik olarak düşülerek mevcut komisyon indiriminize ek olarak %25 komisyon indirimi daha alırsınız.{alertWarning}


Yukarıdaki örneklerden anlaşılacağı üzere Binance Borsası dünyadaki 500 den fazla kripto para borsası arasında en uygun ve düşük oranlarda komisyon oranlarına sahip kullanıcı dostu bir borsa. Standart bir kullanıcı %0,06 [On Binde Altı], VIP 9 seviyesindeki bir kullanıcı ise 0,0150 [On Binde Bir Buçuk] gibi oldukça uygun ve düşük seviyelerde komisyon ödemesi yapabiliyor.{alertSuccess}


Binance Alım ve Satım Promosyonları Nelerdir?


Binance borsası sıfır alım satım komisyonu promosyonu altında stabil koinleri kapsayacak şekilde bir oluşum gerçekleştirdi. Tüm USD sabit coin çiftlerini de kapsayacak şekilde genişletilen sıfır komisyon promosyonu tüm Binance borsası kullanıcılarına sunuldu.

Binance borsası sabit coin işlem çiftlerindeki likiditeyi daha da artırmak ve tüm kullanıcılara daha iyi bir alım satım deneyimi sunmak için aşağıdaki coin çiftleri ile destekliyor.

Geçerli Çiftler : BUSD/DAI, BUSD/USDT, BUSD/VAI, SUSD/USDT, TUSD/BUSD, TUSD/USDT, USDC/BUSD, USDC/USDT, USDP/BUSD, USDP/USDT, USDT/DAI, UST/BUSD ve UST/USDT

Promosyon Dönemi: 21/02/2022 03:00 - 30/06/2022 03:00 (TSİ) devam edecektir.

Ayrıca Binance TR Türkiye kullanıcılarına özel BUSD Alım Satım Çiftleri için 0 Piyasa Yapıcı Komisyonu Kampanyası Uzatıldı. Buraya Tıklayarak Kayıt Olabilirsiniz!{alertSuccess} 


Kampanya süresi boyunca BUSD alım-satım çiftleri arasında yapılan işlemler piyasa yapıcı komisyonlarına tabi olmayacaktır. Etkinlik dönemi boyunca işlemlerinizi BUSD kullanarak yapabilir ve sıfır komisyonun tadını çıkarabilirsiniz!

Binance Vadeli İşlemler [Futures] Komisyon Oranları Ne Kadar?


Vadeli işlemler komisyon oranlarında %10 komisyon indirimine ek olarak BNB komisyon indirimi de geçerlidir. Ayrıca aşağıdaki resimden de görüldüğü üzere BUSD kullanıldığında oldukça avantajlı bir duruma gelerek eksi oranlara inen komisyon oranları söz konusu oluyor. 

Bu konuda da Binance Borsası Dünyadaki kripto para borsaları arasında liderlik sıfatını koruyor.{alertSuccess}

binance-vadeli-islemler-komisyon-oranlari

Spot piyasada VIP olan tüm kullanıcılar, vadeli işlemler piyasasında da VIP'tir.

Vadeli işlemler komisyon seviyeleri, spot piyasadakilere benzer veya daha düşüktür. Yapılan işlemlerde kaldıraç kullanılabilmesi sebebiyle, her bir VIP seviyesi için gereken hacmin spot piyasadakinin 5 katı olduğuna dikkat etmek gerekir.

Ayrıca dikkat etmemiz gereken diğer bir husus kullanıcılar, Binance Vadeli İşlemler platformunda komisyonları ödemek için BNB kullandıklarında standart komisyonlarda %10 indirimden faydalanacaktır. Kullanıcıların bu %10 indirimden faydalanabilmesi için BNB' leri Spot Cüzdandan Vadeli İşlemler Cüzdanına transfer etmeleri gerekir.

Vadeli İşlemler Cüzdanına transfer edilen BNB' ler, yalnızca komisyon indirimleri için kullanılır. Bu varlıklar, likidasyon ücretlerini ödemek için ve teminat olarak kullanılamaz.

Binance Vadeli İşlemler Ticaretine başlamak için bağlantıya tıklayınız.{alertSuccess}


BNB Kullanarak %25 Komisyon İndirimi Nasıl Kazanılır?


BNB, “Yap ve Yap” anlamına gelir. BNB Dünyanın en popüler hizmet tokenlerinden biri olarak, diğer kripto paralar gibi alım satım imkanının yanı sıra BNB' nin çeşitli kullanım alanları da var. Bu konuda bizi ilgilendiren kısmı tabi ki bize verdiği %25 komisyon indirimi özelliği.

%25 komisyon indirimi almak için ilk önce Binance hesabımıza kripto para veya itibari para transfer etmeliyiz. Bunu yapmanın en rahat ve kolay yolu Binance TR Türkiye borsasını kullanmak. Binance TR Türkiye'nin en büyük kullanıcı dostu kripto para borsası olup Binance Global direk bağlıdır.

 

Bu makalemi beğendiyseniz "Binance Nasıl Para Yatırılır? En Kolay ve En Hızlı Yolu" adlı makalemi de beğenebilirsiniz.{alertSuccess}

Binance TR Hesabıma Nasıl Türk Lirası [TRY] Yatırabilirim?


Binance TR hesabınıza mobil uygulamadan veya web sayfasından giriş yaptıktan sonra Cüzdan > Yatırma > Türk lirası (TRY) sayfasına gidiniz ve listeden kullanmak istediğiniz bankayı seçiniz. Ekranda belirtilen banka hesap bilgilerine kendi adınıza olan bir banka hesabı aracılığıyla Türk Lirası transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Akbank, Fibabanka, Vakıfbank ve Ziraat Bankası ile 7/24 Havale işlemi yaparak, diğer tüm bankalarla ise FAST veya EFT kullanarak Binance TR hesabınıza ücret ödemeden Türk Lirası yatırabilir veya çekebilirsiniz.{alertSuccess}


Daha sonra TRY ile istediğiniz bir kripto varlığı alıp Binance Global hesabınıza gönderebilirsiniz. Daha kolay bir yöntem ise Binance Transfer özelliğini kullanarak Binance Global (binance.com) ve Binance TR (trbinance.com) borsaları arasında kripto para transferlerinizi daha hızlı bir şekilde, cüzdan adresi girmeden ve ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Binance transfer özelliğini kullanabilmek için hem Binance Global (binance.com) hem de Binance TR (trbinance.com) borsalarında kimlik doğrulama işlemlerini tamamlamış olmanız gerekmektedir.{alertWarning}


Binance transfer özelliğini kullanabilmek için ilk olarak Binance Global ve Binance TR hesaplarınızı birbirine bağlayınız. Daha Sonra Binance TR hesabınızdaki herhangi bir para birimini Cüzdan > Bakiyeler > Binance Transfer sekmesinden gönderebilirsiniz. Daha sonra cüzdanınıza BNB alarak %25 komisyon indiriminin keyfini sürebilirsiniz.

Binance ve Başlıca Kripto Para Borsaları Komisyon Ücretleri Karşılaştırması

Binance ve Dünyadaki önde gelen kripto para borsalarının alım ve satım işlemlerinden aldıkları komisyon oranlarını karşılaştırdım. Herkesin anlaması için karşılaştırmaları çok fazla algoritma eklemeden oldukça basit tuttum. Karşılaştırmalarımda standart kullanıcı rolünü seçtim çünkü; Dünyada en fazla kripto para yatırımcısı bu rolü üstleniyor.

Aşağıdaki tablolarda 10 farklı kripto para borsasının alım ve satım işlemlerindeki komisyon oranları karşılaştırılmıştır. Basit bir şekilde komisyon oranları hesaplanmıştır. Herkesin anlayabilmesi için borsaların kullanıcı bakımından günlük hacim veya aylık alım satım hacimleri, VIP veya özel ücretlendirmeler gibi oranlar bu karşılaştırmalarda dikkate alınmamıştır.

Borsaların standart spot ve vadeli işlemler alım ve satım komisyon oranları, borsalara ait stabil koinler, değişim ve indirim tokenleri ayrıca referans ile üyelikte gelen indirim oranları hesaplamalara dahil edilmiştir.

kripto-borsalari-komisyon-oranlari-karsilastirmasi-referral-brotherhoodkripto-borsalari-komisyon-oranlari-karsilastirmasi-referral-brotherhoodkripto-borsalari-komisyon-oranlari-karsilastirmasi-referral-brotherhood
kripto-borsalari-komisyon-oranlari-karsilastirmasi-referral-brotherhood-4
kripto-borsalari-komisyon-oranlari-karsilastirmasi-referral-brotherhood

Yukarıdaki tablolar incelendiğinde Spot işlemler bölümünde Binance borsası ücretleri kullanıcı dostu ve oldukça düşük. Hotbit borsası spot işlemler Piyasa Yapıcı [Maker] komisyon ücretlerinin eksi olması her ne kadar albenili olsa da Piyasa Alıcı [Taker] ücretleri yüksek seyrediyor. Bybit spot işlem ücretleri ise oldukça yüksek.{alertSuccess}

Vadeli işlem ücretlerine baktığımızda Binance borsası stabil koin BUSD kullanılması durumunda Piyasa Yapıcı [Maker] komisyon ücretlerinin eksi olması en iyi seçenek olarak gözüküyor. Bu konuda takipçisi ise Gate.io oluyor. Piyasa Alıcı [Taker] komisyon ücretlerine baktığımızda Binance borsası açık ara önde.{alertSuccess} 

Sık Sorulan Sorular


Binance Para Yatırırken Ne Kadar Kesiyor?

 • Binance yatırma işlemleri için hiçbir ücret almaz.

Binance Komisyon Oranları Ne Kadar?

 • Standart Kullanıcı % 0.1 [Binde Bir]
 • BNB Kullanan Standart Kullanıcı %25 komisyon indirimi alır yani % 0.075 [On Binde Yedi Buçuk]
 • %20 Paylaşımlı Referans ile kayıt olan ve BNB Kullanan Standart Kullanıcı % 0.06 [On Binde Altı]
 • Binance Sadakat Ödülleri Programı VIP üyesi kullanıcılar için daha düşük komisyon ücretleri geçerlidir.

Binance Komisyon Ne Kadar Kesiyor?

 • Standart Kullanıcı % 0.1 [Binde Bir]
 • BNB Kullanan Standart Kullanıcı %25 komisyon indirimi alır yani % 0.075 [On Binde Yedi Buçuk]
 • %20 Paylaşımlı Referans ile kayıt olan ve BNB Kullanan Standart Kullanıcı % 0.06 [On Binde Altı]
 • Binance Sadakat Ödülleri Programı VIP üyesi kullanıcılar için daha düşük komisyon ücretleri geçerlidir.

Binance Komisyon İndirimi Nedir?

 • Binance komisyon indirimi BNB alımı yapılarak veya referans ile üye olunarak kazanılır.

Binance Para Yatırma Nasıl Yapılır?

 • Binance para yatırmak isteyen bir kullanıcının iki farklı şekilde para yatırma seçeneği mevcut. İlk seçenek kredi kartıyla kripto para alma seçeneği. İkinci seçenek ise Binance TR Türkiye’ye kayıt olup banka aracılığıyla Binance TR’ye Türk Lirası göndermek.

Binance En Az Kaç TL Yüklenir?

 • İster 1 TL ister 1000 TL gönderebilirsiniz. Akbank, Fibabanka, Vakıfbank ve Ziraat Bankası ile 7/24 Havale işlemi yaparak, diğer tüm bankalarla ise FAST veya EFT kullanarak Binance TR hesabınıza ücret ödemeden Türk Lirası yatırabilir veya çekebilirsiniz.

Binance En Az Kaç TL İle İşlem Yapılır?

 • Binance TR Türkiye borsasında en az 100 TL ile işlem yapabilirsiniz. Binance Global Borsasında ise en az 10$ ile işlem yapabilirsiniz.

Binance En Az kaç TL Çekilir?

 • En az 4 TL çekim yapabilirsiniz. Aktarım yapacağınız banka hesabının sizin adınıza kayıtlı olması gerekir. Aksi durumda, yaklaşık 1 saat içerisinde göndermek istediğiniz meblağ Binance TR hesabınıza geri dönecektir.

Binance Komisyon İndirimi Nasıl Alırım?

 • Binance komisyon indirimi BNB alımı yapılarak ve referans ile üye olunarak kazanılır. Ayrıca VIP seviyeleri ayrıcalıkları ile de komisyon indirimi kazanabilirsiniz.

Komisyonlar İçin BNB Kullanın ve %25 İndirim Kazanın Nedir?

 • Binance borsasında mevcut hesabınızın cüzdanında BNB Token bulundurursanız %25 komisyon indirimi kazanırsınız.

Binance Komisyon Ödememek İçin Ne Yapmalı?

 • Bunu yapabilmek için hesabınızda BNB tutmalısınız ve hesabınızdan “BNB Kullanarak Komisyonları Öde” butonuna basmalısınız. Bu sayede alım ve satım işlemlerinizde %25 komisyon indirimi alırsınız.

Binance Komisyon İndirimim Kaç?

 • Üye olurken referans kullanmalısınız ve referans sahibinin komisyon indirimine göre belirli oranlarda indirim alabilirsiniz. Bu oranlar en düşük %0 en yüksek %20 'dir. "Referral Brotherhood" "Referans Kardeşliği" %20 paylaşımlı Referans Kimliği Bağlantısı: https://accounts.binance.com/tr/register?ref=VO2P1RYP

  Komisyon İndirimi İçin Ne Kadar BNB Gerekir?

  • Binance bu konuda kullanıcı dostu bir borsa olduğu için 10$'lık BNB alsanız bile indirimden faydalanırsınız.

  Binance Komisyon İndirimi Ne İşe Yarar?

  • Komisyon indirimleri sayesinde alım ve satım işlemlerinizde daha az para ödersiniz. Bu sayede kazancınız daha fazla olur.

  Binance %20 Komisyon Nedir?

  • Referans sahibi tarafından yeni kayıt olan kişiyle paylaşılabilen en yüksek komisyon indirimi oranıdır.

  Binance Sonradan Referans Eklenir mi?

  Binance Referans Kodu Yüzde Kaç?

  • Referans sahibi tarafından yeni kayıt olan kişiyle paylaşılabilen en yüksek komisyon indirimi oranı %20'dir. Kayıt olurken kayıt ekranında "%20 indirim logosu", "Spot alım satım komisyonlarında %20 indirim elde edin yazısı" ve "Komisyon indirimi oranınız: 20%" yazılarına dikkat ediniz.

  Binance Gerçek Referans Nedir?

  • Kayıt olurken kayıt ekranında "%20 indirim logosu", "Spot alım satım komisyonlarında %20 indirim elde edin yazısı" ve "Komisyon indirimi oranınız: 20%" yazılarına dikkat ediniz.

  NOT: Referans linkleri ve yazılar yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen bilgi paylaşımı, yardımlaşma ve kardeşlik içindir. {fullWidth}

  4 Yorumlar

  Fraternity Referral and Equally Shared Referral Codes.

  1. Hocam ben BNB olayını tam anlamadım. BNB aldıktan sonra nasıl komisyon indirimi alıyorum.

   YanıtlaSil
   Yanıtlar
   1. Bunu yapabilmek için hesabınızda BNB tutmalısınız ve hesabınızdan “BNB Kullanarak Komisyonları Öde” butonuna basmalısınız. Bu sayede alım ve satım işlemlerinizde %25 komisyon indirimi alırsınız.

    “BNB Kullanarak Komisyonları Öde” butonuna en kolay şekilde ulaşmak için Binance mobil uygulaması ayarlar bölümünde bulabilirsiniz.

    Sil
  2. Es war ein sehr nützlicher und informativer Artikel. Vielen Dank.

   YanıtlaSil

  İletişim Formu