Binance Komisyon Oranları Tam Rehber

{getToc} $title={İçindekiler}

Giriş

Dünyada 500 den fazla kripto para borsası var ve bu sayı her geçen gün artıyor. Dünyadaki kripto para ekosistemine olan yatırım ve hacim 2 Trilyon doları aşmış durumda. Yatırımcıların aklındaki en büyük sorular ise; Bitcoin ve diğer kripto paralarla işlem yapmak için en düşük komisyonu hangi kripto para borsasında bulurum? Yaptığım işlemlerde komisyon fiyatlarını neler etkiliyor? Piyasa yapıcı ve piyasa alıcı ne demek ve hangisi avantajlı? Spot işlemler ile vadeli işlemler işlem ücretleri farklımı? gibi bir çok soru kripto para yatırımcıların aklını kurcalamakta.

Dünyada kripto para hacmi ve yatırımı artarken Türkiye Avrupa’da en fazla kripto para yatırımı yapan ülke durumunda.{alertSuccess}
 
Kripto para Borsaları da artan yatırımcı sayısıyla beraber hizmetlerini çeşitlendirmeye ve bu sayede rekabet avantajı sağlamaya çalışıyorlar.

Kripto Para Borsalarında Komisyon Nedir?

Borsalarda kullanıcıların yapmış oldukları alım ve satım işlemleri için belirli miktarlarda komisyon kesilir. Bunu yatırımcının borsayı kullanma maliyeti olarak düşünebilirsiniz. Her yapılan işlemde kar ya da zarara bakılmaksızın komisyon ücretleri alınır.

Binance kripto para borsası standart komisyon oranı % 0,1 [Binde Bir] dir. Fakat bu oranı bir çok faktör etki ederek değiştirebilmekte. Slipaj oranları, yatırma komisyon ücretleri, alım ve satım komisyonları, çekim ücretleri, BNB kullanarak alınan indirimler ve referans ile üye olmak gibi bir çok farklı işlem komisyon oranlarını etkilemektedir. Şimdi bunları tek tek açıklayalım.

binance-komisyon-oranlari-tam-rehber-referralbrotherhood.com

Slipaj Nedir?

Slipaj bir işlemde talep edilen bir fiyat olur ve bu fiyat ortalamadan uzak bir şekilde gerçekleşirse Slipaj olmuş olur. Genellikle likit olmayan borsa tahtalarında ve arz talep dengesi az olan kripto paralarda görülebilir. Örneğin; Ethereum alıp satacaksınız.

Binance gibi yüksek likidite ve slipajı düşük bir borsa seçerseniz yapmış olduğunuz işlemlerde daha az komisyon ödersiniz.{alertWarning}
 
Slipaj yani alış satış farkından kaçınmak için piyasa emrini çok sık kullanmayabilirsiniz. Yatırım yaptığınız kripto para türünde borsa tahtasındaki emir defteri üzerindeki alış satış farklarını takip edebilirsiniz.

"Piyasa Yapıcı" ve "Piyasa Alıcı" Ne Anlama Gelir?

Piyasa Alıcı:

Emir defterine girilmeden, mevcut piyasa fiyatında kısmen veya tamamen hemen gerçekleşen bir emir girdiğinizde girilen emir türüne "Piyasa Alıcı" emir denir.

Piyasa emirleri emir defterine girilmez. Yapılan tüm işlemler Piyasa Alıcı niteliğindedir. Bu işlemler emir defterine girilmediği için alıcı rolünde hacmi azaltır.

Piyasa Yapıcı:

Emir defterine girilen tüm emirler piyasa yapıcıdır. Mesela BNB satacaksınız ve limit emri verdiniz bu emir mevcut piyasaya hacim katar ve bu yüzden "Piyasa Yapıcı" emri olur.

Bu emirler hacim artışı sağlar piyasayı likit yapmaya yardımcı olur ve bu nedenle piyasa yapıcı olarak adlandırılır.

Binance Yatırma ve Çekim Ücretleri Ne Kadar?

Binance kripto para yatırma işlemlerinde komisyon yoktur. Hesap cüzdanınıza isteğiniz kripto parayı komisyon ücreti ödemeden yatırabilirsiniz. Mevcut blok zinciri ağları ve piyasa koşullarına göre çekim ücretleri değişiklik göstermektedir.

Binance Kripto ve İtibari Paralar İçin Mevcut Yatırma ve Çekim Ücretleri İçin Bağlantı linkine Tıklayabilirsiniz.

Binance İtibari Para Komisyon Ücretleri:

binance-komisyon-oranlari-tam-rehber-referralbrotherhood.com

binance-komisyon-oranlari-tam-rehber-referralbrotherhood.com

binance-komisyon-oranlari-tam-rehber-referralbrotherhood.com

Binance Alım Satım Komisyon Oranları Nedir? Örneklerle Anlatım

Binance alım satım komisyonları işleminden % 0,1 [Binde Bir] standart komisyon ücreti alır. Komisyon oranlarını herkesin daha iyi anlaması için hangi oran nasıl elde edilir örneklerle açıklayacağım.

  •  Standart Kullanıcı % 0.1 [Binde Bir]
  • BNB Kullanan Standart Kullanıcı %25 komisyon indirimi alır yani % 0.075 [On Binde Yedi Buçuk]
  • %20 Paylaşımlı Referans ile kayıt olan ve BNB Kullanan Standart Kullanıcı % 0.06 [On Binde Altı]

binance-komisyon-oranlari-tam-rehber-referralbrotherhood.com
  • Binance Sadakat Ödülleri Programı VIP Üyesi Kullanıcılar için aşağıdaki komisyon ücretleri geçerlidir. Mesela Spot Alım Satım VIP 5 Seviye bir kullanıcı komisyon oranı %0.0450 [On Binde Dört Buçuk] dur.

Diğer VIP Sadakat Ödülleri Programı Üyesi Kullanıcıların Ödedikleri Komisyon Oranları İçin Aşağıdaki Resimleri İnceleyiniz ve Alım Satım Yapmak İçin Bağlantı Linkine Tıklayınız.{alertSuccess}

binance-komisyon-oranlari-tam-rehber-referralbrotherhood.com

binance-komisyon-oranlari-tam-rehber-referralbrotherhood.com

binance-komisyon-oranlari-tam-rehber-referralbrotherhood.com

binance-komisyon-oranlari-tam-rehber-referralbrotherhood.com

binance-komisyon-oranlari-tam-rehber-referralbrotherhood.com

binance-komisyon-oranlari-tam-rehber-referralbrotherhood.com

Ayrıca unutmamakta fayda var BNB kullanmak, alım satım komisyonlarınızda %25 indirim sağlar. Varsayılan olarak, hesabınızda BNB tuttuğunuzda alım satım komisyonları BNB bakiyenizden otomatik olarak düşülerek mevcut komisyon indiriminize ek olarak %25 komisyon indirimi daha alırsınız.{alertWarning}
 
Yukarıdaki örneklerden anlaşılacağı üzere Binance Borsası dünyadaki 500 den fazla kripto para borsası arasında en uygun ve düşük oranlarda komisyon oranlarına sahip kullanıcı dostu bir borsa. Standart bir kullanıcı %0,06 [On Binde Altı], VIP 9 seviyesindeki bir kullanıcı ise 0,0150 [On Binde Bir Buçuk] gibi oldukça uygun ve düşük seviyelerde komisyon ödemesi yapabiliyor.{alertSuccess}
 

Binance Alım ve Satım Promosyonları Nelerdir?

Binance borsası sıfır alım satım komisyonu promosyonu veya farklı isimler adı altında komisyon indirimleri promosyonları yapmaktadır. Bu promosyonlar sayesinde kullanıcılar mevcut indirimlerine ek olarak daha fazla komisyon indirimleri alabiliyorlar. Bu indirimler tüm Binance borsası kullanıcılarına sunuluyor.

Binance borsasındaki bu promosyonları borsa web sitesi üzerinden takip edebilirsiniz.

Binance Vadeli İşlemler [Futures] Komisyon Oranları Ne Kadar?

Vadeli işlemler komisyon oranlarında %10 komisyon indirimine ek olarak BNB komisyon indirimi de geçerlidir. 

Bu konuda da Binance Borsası Dünyadaki kripto para borsaları arasında oldukça makul komisyon ücretlerine sahip olmasını.{alertSuccess}

binance-komisyon-oranlari-tam-rehber-referralbrotherhood.com

Spot piyasada VIP olan tüm kullanıcılar, vadeli işlemler piyasasında da VIP'tir.

Vadeli işlemler komisyon seviyeleri, spot piyasadakilere benzer veya daha düşüktür. Yapılan işlemlerde kaldıraç kullanılabilmesi sebebiyle, her bir VIP seviyesi için gereken hacmin spot piyasadakinin 5 katı olduğuna dikkat etmek gerekir.

Ayrıca dikkat etmemiz gereken diğer bir husus kullanıcılar, Binance Vadeli İşlemler platformunda komisyonları ödemek için BNB kullandıklarında standart komisyonlarda %10 indirimden faydalanacaktır.

Kullanıcıların bu %10 indirimden faydalanabilmesi için BNB' leri Spot Cüzdandan Vadeli İşlemler Cüzdanına transfer etmeleri gerekir.

Vadeli İşlemler Cüzdanına transfer edilen BNB' ler, yalnızca komisyon indirimleri için kullanılır. Bu varlıklar, likidasyon ücretlerini ödemek için ve teminat olarak kullanılamaz.


Binance Vadeli İşlemler Ticaretine Başlamak İçin Bağlantıya Tıklayınız.

BNB Kullanarak %25 Komisyon İndirimi Nasıl Kazanılır?

BNB, “Yap ve Yap” anlamına gelir. BNB Dünyanın en popüler hizmet tokenlerinden biri olarak, diğer kripto paralar gibi alım satım imkanının yanı sıra BNB' nin çeşitli kullanım alanları da var. Bu konuda bizi ilgilendiren kısmı tabi ki bize verdiği %25 komisyon indirimi özelliği.

%25 komisyon indirimi almak için ilk önce Binance hesabımıza kripto para veya itibari para transfer etmeliyiz. Bunu yapmanın en rahat ve kolay yolu Binance TR Türkiye borsasını kullanmak. Binance TR Türkiye'nin en büyük kullanıcı dostu kripto para borsası olup Binance Global direk bağlıdır.

Henüz Binance TR Kayıt Olmadıysanız Tıklayınız.{alertSuccess}
 
Bu yazımı beğendiyseniz "Binance Nasıl Para Yatırılır? En Kolay ve En Hızlı Yolu" adlı makalemi de beğenebilirsiniz.{alertSuccess}

Binance TR Hesabıma Nasıl Türk Lirası [TRY] Yatırabilirim?

Binance TR hesabınıza mobil uygulamadan veya web sayfasından giriş yaptıktan sonra Cüzdan > Yatırma > Türk lirası (TRY) sayfasına gidiniz ve listeden kullanmak istediğiniz bankayı seçiniz. Ekranda belirtilen banka hesap bilgilerine kendi adınıza olan bir banka hesabı aracılığıyla Türk Lirası transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Akbank, Fibabanka, Vakıfbank ve Ziraat Bankası, İş bankası ve Şekerbank ile 7/24 Havale işlemi yaparak, diğer tüm bankalarla ise FAST veya EFT kullanarak Binance TR hesabınıza ücret ödemeden Türk Lirası yatırabilir veya çekebilirsiniz.{alertSuccess}
 
Daha sonra TRY ile istediğiniz bir kripto varlığı alıp Binance Global hesabınıza gönderebilirsiniz. Daha kolay bir yöntem ise Binance Transfer özelliğini kullanarak Binance Global (binance.com) ve Binance TR (trbinance.com) borsaları arasında kripto para transferlerinizi daha hızlı bir şekilde, cüzdan adresi girmeden ve ücretsiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Binance transfer özelliğini kullanabilmek için hem Binance Global (binance.com) hem de Binance TR (trbinance.com) borsalarında kimlik doğrulama işlemlerini tamamlamış olmanız gerekmektedir.{alertWarning}
 
Binance transfer özelliğini kullanabilmek için ilk olarak Binance Global ve Binance TR hesaplarınızı birbirine bağlayınız. Daha Sonra Binance TR hesabınızdaki herhangi bir para birimini Cüzdan > Bakiyeler > Binance Transfer sekmesinden gönderebilirsiniz. Daha sonra cüzdanınıza BNB alarak %25 komisyon indiriminin keyfini sürebilirsiniz.

Binance ve Başlıca Kripto Para Borsaları Komisyon Ücretleri Karşılaştırması

Binance ve Dünyadaki önde gelen kripto para borsalarının alım ve satım işlemlerinden aldıkları komisyon oranlarını karşılaştırdım. Herkesin anlaması için karşılaştırmaları çok fazla algoritma eklemeden oldukça basit tuttum. Karşılaştırmalarımda standart kullanıcı rolünü seçtim çünkü; Dünyada en fazla kripto para yatırımcısı bu rolü üstleniyor.

Aşağıdaki tablolarda 10 farklı kripto para borsasının alım ve satım işlemlerindeki komisyon oranları karşılaştırılmıştır. Basit bir şekilde komisyon oranları hesaplanmıştır. Herkesin anlayabilmesi için borsaların kullanıcı bakımından günlük hacim veya aylık alım satım hacimleri, VIP veya özel ücretlendirmeler gibi oranlar bu karşılaştırmalarda dikkate alınmamıştır.

Borsaların standart spot ve vadeli işlemler alım ve satım komisyon oranları, borsalara ait stabil koinler, değişim ve indirim tokenleri ayrıca referans ile üyelikte gelen indirim oranları hesaplamalara dahil edilmiştir.
binance-komisyon-oranlari-tam-rehber-referralbrotherhood.combinance-komisyon-oranlari-tam-rehber-referralbrotherhood.combinance-komisyon-oranlari-tam-rehber-referralbrotherhood.com
binance-komisyon-oranlari-tam-rehber-referralbrotherhood.com
binance-komisyon-oranlari-tam-rehber-referralbrotherhood.com
Yukarıdaki tablolar incelendiğinde Spot işlemler bölümünde Binance borsası ücretleri kullanıcı dostu ve oldukça düşük. Bybit spot işlem ücretleri ise oldukça yüksek.{alertSuccess}

Vadeli işlem ücretlerine baktığımızda Binance borsası rekabeti elden bırakmıyor. Bu konuda takipçisi ise Gate.io oluyor. Piyasa Alıcı [Taker] komisyon ücretlerine baktığımızda Binance borsası açık ara önde.{alertSuccess}
 
Note: "All content on this website is copyrighted."
Not: "Bu web sitesindeki tüm içerik telif hakkıyla korunmaktadır." 

İletişim Formu