Altcoin Sepeti Nasıl Yapılır?

Bu yazıda bir çok kripto paradan oluşan başarılı bir Altcoin sepetinin nasıl yapılacağını öğreneceğiz.

{getToc} $title={Table of Contents}

Giris

Bitcoin'in icadından günümüze kadar geçen zaman diliminde "Kripto Para Piyasası" değişti ve bir çok konuda evrim geçirdi. Kripto para piyasası şu an itibari ile 500'den fazla Kripto para borsası, 20.000'den fazla Kripto para birimi ve 1 Trilyon dolara yakın piyasa hacmi ile adından söz ettiriyor.

Kripto para yatırımcıları ise bu kadar çok kripto para birimi içerisinde adeta kayboluyorlar. Dünyada kripto para birimlerini denetleyen merkezi bir sistem olmadığı için mantar gibi kripto para birimi sayısı artıyor. Bu durum sahte (scam) dediğimiz binlerce kripto para biriminin ortalıkta dolaşması demek. Kripto para birimlerine yatırım yapmayı düşünen insanların aklını kurcalayan sorular; Sağlam Altcoin projelerini nasıl bulurum? Sahte (scam) Altcoin projelerini nasıl anlayabilirim? Kar getirebilecek güzel bir Altcoin sepeti nasıl oluştururum? vb. bu ve bunun gibi sorulardan oluşuyor.

Sizlere bu yazımda güzel bir "Altcoin Sepeti" nasıl yapılır anlatmaya çalışacağım.

Altcoin Sepeti Nedir?

Kripto para piyasası çok değişken yani volatil bir piyasadır. Volatilitenin yüksek olduğu yatırım araçları yüksek kazancın yanında yüksek riskleri de barındırır. Yatırımcıların bazıları yüksek karlarını realize ederken, büyük bir kısmı zarar ile işlemlerini kapatırlar.

Bu kadar çok değişkenin bir arada olduğu yatırım araçlarında riski azaltmak için riski dağıtmak gerekir. Bitcoin dahil majör Altcoin projeleri (Ethereum, Binance Coin vb.) ve minör Altcoin (Aave, Chiliz, Tron vb.) projeleri ile yatırım portföyü oluşturulur. Buna "Altcoin Sepeti" adı verilir.

Altcoin Sepeti Olustururken Yararlanilacak Kaynaklar Nelerdir?

Kaynak ve Bilgi Toplama

Altcoin Sepeti oluşturmak için ilk aşamada bizlere gerekli olan şey kaynak belirlemedir. Bir sepet oluşturacaksınız. İlk yapmanız gereken şey oluşturacağınız sepet içerisinde yer alan Altcoin'lerin bilgilerine ulaşmak için internet üzerindeki kripto para birimleri verilerini toplayan siteleri incelemektir. Bu sitelerin bilgileri devamlı elinizin altında bulunmalı ve arşivinize kaydetmelisiniz. Bu sayede oluşturacağınız sepet ile ilgili kaynak ve bilgi toplayabilirsiniz.

altcoin-sepeti-nasil-yapilir-referralbrotherhood.com

Sizlere bu konuda önerebileceğim kaynak siteler: 1-) CoinMarketCap, 2-) CoinGecko web siteleridir. Temel bilgi konusunda aradığınız çoğu bilgiyi bu kaynak sitelerinde bulabilirsiniz. Ulaşmanız için linklerini aşağıya bırakıyorum.

{getButton} $text={CoinMarketCap} $icon={link} $color={#00008B}

{getButton} $text={CoinGecko} $icon={link} $color={#00008B}

Temel ve Teknik Bilgi

Yukarıda kaynak ve bilgi toplayabileceğiniz yerleri sizlere açıkladım. Şimdi Temel ve Teknik bilgi veya Temel ve Teknik veri nedir açıklayalım.

"Temel Bilgi" bir Altcoin projesinin temel bilgilerini ifade eder. Örneğin: Web sitesi, teknik makalesi, kaynak kodu, maksimum arzı vb. Bu bilgileri yukarıdaki kaynak sitelerinden elde edebilirsiniz.

Ayrıca çok önemli diğer bir husus da sepetinize katmak istediğiniz Altcoin hakkında temel piyasa haberlerini takip etmeniz gerekiyor. Belki çok olumsuz bir haber örneğin; Altcoin sepetinizdeki bir coin'in delist olacağı haberini okursanız zarardan kendinizi kurtarırsınız. Ya da güzel bir haber ile bekleyip karınızı katlarsınız.

"Teknik Bilgi" ise sepetinize eklemeyi düşündüğünüz Altcoin hakkındaki teknik analiz verilerini ifade eder. Örneğin; Fibonacci destek ve direnç seviyeleri, kısa ve uzun vadede belirli indikatör ve göstergelerin ne söylediği vb. Bu bilgileri elde edebilmek için teknik analiz bilmeniz şart. Temel dersleri öğrenip az da olsa teknik analiz öğreneceksiniz ya da bir teknik analiz uzmanından yardım almanız gerekiyor.

Burada şu hususu vurgulamak istiyorum: Sadece temel bilgi ile sepet oluşturabilirsiniz fakat teknik bilgiyi de işin içine katarsanız daha sağlam bir sepet oluşturursunuz.{alertInfo}

Delist Olmak Ne Demek?

Delist olmak bir kripto para borsasında listeli olan bir coin'in listeden kaldırılmasıdır. Yani delist olan coin borsa tahtasından kaldırılır. Bildiğimiz borsalardaki "tahta kapatma" olayına benzetilir. Yatırımcılar delist olan kripto para birimleri yüzünden büyük zararlar ile karşılaşabilirler.

Altcoin Sepeti Nasil Yapilir? Adim Adim Anlatim

Şimdi sizlere Altcoin sepeti nasıl oluşturulur adım adım anlatmaya çalışacağım. Kazanacağınız risk ödül oranına göre istediğiniz şekilde Altcoin Sepeti oluşturabilirsiniz.

Riski fazla sevmeyen yatırımcılar sepetlerinde yüklü miktarda Bitcoin ve Ethereum tutarlar ve diğer sepetteki projeleri Majör Altcoinler'den seçerler.

Riski seven yatırımcılar ise Minör Altcoinler dediğimiz fazla duyulmamış veya fazla kripto para borsasında listeli olmayan Altcoinler'den sepet oluştururlar.

Orta seviye riski seven yatırımcılar ise karışık bir sepet oluştururlar. Bitcoin, Ethereum, majör Altcoinler ve minör Altcoinler'den oluşan bir sepet hazırlarlar.

Yukarıdaki paragraflarda açıkladığım gibi sepet oluşturmaya başlamak için ilk önce Temel sonra Teknik analiz sıralamasına uymalısınız. Şimdi Ayrıntılara geçelim ve Altcoin Sepeti oluştururken adım adım neleri yapmamız gerekiyor bakalım.

Aşağıdaki adımları örnekler ile anlaşılır bir şekilde anlatmaya gayret edeceğim. Örnek olarak CoinMarketCap web sitesindeki verileri kullanacağım ve Aave (AAVE) Altcoini inceleyeceğim. AAVE şu an itibari ile 42.sırada.

1.Adim: Altcoin Projesinin Web Sitesini inceleyin

altcoin-sepeti-nasil-yapilir-referralbrotherhood.com

İlk adımda sepetimize eklemek istediğimiz Altcoin'in web sitesine giriyoruz. Örnek olarak AAVE web sitesini inceleyelim. Kaliteli bir projenin web sitesi de kaliteli olur. Web site tasarımı, yazılar, şemalar gibi bölümleri inceleyin. Kötü tasarıma sahip siteler kendini belli eder.

Web sitesindeki sol üst köşede "kilit" simgesi var mı? Yok ise o site tehlikeli ve kötü bir sitedir ve o projeden kaçmanız için işte size en büyük neden. Var ise kilit simgesine tıklayıp sertifika bilgilerini inceleyiniz. Sertifika süresi kısa mı? Sertifika kim tarafından verilmiş? Mesela 1 ay gibi bir güvenlik sertifikasına sahip bir web sitesi insanın aklında kuşku uyandırabilir dikkat ediniz. Kim tarafından verildiği de çok önemli. Örneğin Google Trust Services LLC sertifikaları sağlam sertifikalardır.

Bu bilgilerin haricinde web sitesi ulaşım bilgileri, proje partnerleri ve bilgileri, blog yazıları, coin dağılım bilgileri vb. temel bilgileri incelemek gerekir. Sağlam partnerlere sahip projeler sağlam olurlar. Blog yazıları ile devamlı yatırımcılarını ve projeyi destekleyenleri bilgilendiren bir Altcoin projesi sağlam bir proje adayı olabilir.

2.Adim: Altcoin'in Toplam Arzi, Maksimum Arzi ve Bunlarin Kontrolu

altcoin-sepeti-nasil-yapilir-referralbrotherhood.com

Bir coin'in arzı yani piyasaya sürülmüş adedi çok önemlidir. Bitcoin'in maksimum arzı 21 milyon adettir. Bu daha fazla Bitcoin üretilemez veya basılamaz anlamı taşır. Bu da Bitcoin'i değerli kılar.

Maksimum arzı sınırsız olan bir coin demek ileride basılabilir yani adeti artırılabilir demektir. Ağustos 2022 yılında yaşanan LUNA olayında toplam arzı 1 milyar adet olan LUNA'nın maksimum arzı sınırsız idi. LUNA'ya bağlı algoritmik stabil coin olan UST coin in 1 $ sabit kalabilmesi için 7 trilyon adet LUNA basıldı. Düşünün 1 milyar adet olan LUNA coin 7 trilyon adete çıktı. İnanılmaz bir şekilde değer kaybeden coin en sonunda ölüm sarmalına girdi ve yüzbinlerce kişiyi mağdur etti ve zarara uğrattı. Bırakın Vadeli işlemleri, Spot piyasalardaki yatırımcılar bile likit oldu.

Bu örnekten anlamanız gereken maksimum arzı sınırlı olan projeler önceliğiniz olmalı. Tabi ki maksimum arzı sonsuz olan projeler kötü diyemeyiz fakat temkinli olmakta fayda var.

Örneğimizdeki AAVE coin'in Maksimum Arzı: 16 milyon adet. Toplam Arzı: 16 milyon adet. Bu da demek oluyor ki AAVE coin 16 milyon adet ten fazla basılamaz. Yani bir sınırı var.

Dikkat etmemiz gereken bir diğer husus ise "Dolaşan Arz" verisi onaylanmış durumda mı? Bu veri eğer onaylı değil ise dikkat etmekte fayda görüyorum.

AAVE coin için bu veriye baktığımızda "Doğrulanmış Veri: CoinMarketCap ekibi, projenin dolaşımdaki arzını şu şekilde doğruladı" şeklinde bilgi paylaştığı görülüyor. Buda herhangi bir problem olmadığı anlamını taşıyor.

CoinMarketCap web sitesi "Gezginler" bölümünde incelediğiniz coin'in maksimum arzı, toplam arzı gibi bilgileri kontrol edin. Bu bölümdeki verilerin CoinMarketCap verileri ile uyuşması gerekiyor.

3.Adim: Altcoin'in Sosyal Medya Platformlarindaki Gucu

altcoin-sepeti-nasil-yapilir-referralbrotherhood.com

Günümüzde sosyal medya platformları bir çok konuda etkileşim ve bilgi paylaşımı açısından oldukça önem arzediyor. Bir Altcoin'in sosyal medya platformlarındaki aktifliği ve bilgi paylaşımı proje ekibinin işini önemsediği, etkileşim halinde olduğu gibi anlamlar taşıyabilir.

Mesela incelediğiniz Altcoin'in Twitter sosyal medya platformu üzerindeki takipçi sayısına, günlük paylaşılan tweet ve retweet sayısı gibi bilgilerine bakmanız faydalı olacaktır. Paylaşım yapmayan inaktif olan bir hesap kuşku uyandırır ve uzak durulması gerektiği fikri çıkarılabilir.

En önemli şeylerden biri de Twetter hesabı onaylı mı? Onaylı hesaplar her zaman güven verir ve diğer hesaplara göre bir adım öndedir.

AAVE coin Twetter hesabına baktığımızda: Hesabın onaylı olduğu, 496 bin kişi takipçi sayısına sahip olduğu ve sık sık tweet paylaşıldığı görülmektedir. Aynı şekilde incelediğiniz Altcoin'in Reddit, Bitcointalk, Medium, Telegram vb. sosyal platformlarını da kontrol edebilirsiniz.

4.Adim: Kaynak Kod ve Teknik Makale'nin Onemi

altcoin-sepeti-nasil-yapilir-referralbrotherhood.com

Her coin belirli kodlar üzerine inşa edilmiştir. Altcoin üzerindeki gelişmelerin takibi açısından "Kaynak Kod" bölümü incelenmelidir. Genelde Github web sitesi üzerinden kaynak kod girişleri yapılır. İncelediğiniz Altcoin'in sık bir şekilde kodlar üzerinde çalışmalar devam ediyor ise bu olumlu bir şeydir.

Kaynak kodu olmayan veya belirtilmeyen bir coin varsa dikkat etmek ve temkinli yaklaşmak gerekir.

AAVE coin'i incelediğimizde kaynak kod çalışmalarının sık ve devamlı olduğunu görüyoruz. Projeye duyulan ilgi ve alakanın yüksek olduğu anlamını taşıyor.

Teknik Makale bir coin'in projesinin ne olduğunu, işleyişini ve çalışma şeklini ifade eden genelde pdf formatında oluşturulan bilgi verileridir.

Teknik makalenin yazı düzeni, anlatımı ve içeriği çok önemlidir. İncelediğiniz coin'in mevcut kategori ve alt kategorilerine uygun bir şekilde yazının yazılmış olması gerekmektedir. Anlam dışı veya gelişi güzel bir yazı iyi bir anlam birlikteliği ifade etmez ve inceleme esnasında size güven kaybı yaşatır.

AAVE coin'in teknik makalesi'ne baktığımızda sunum ve içeriğin zengin ve kaliteli olduğu, matematiksel verilerin ve formüllerin paylaşıldığı görülmektedir. Mevcut kategori itibari ile bilgiler verildiği, işleyişin ve çalışmaların nasıl yapıldığı gibi bilgiler açık bir şekilde anlaşılıyor.

Teknik Makalesi olmayan bir coin incelediğinizde dikkat etmenizde fayda var.

Unutmayın! Teknik makalesi olmayan bir proje direksiyonu olmayan arabaya benzer.{alertWarning}

5.Adim: Altcoin Uzerindeki Etiketler ve Denetimler

altcoin-sepeti-nasil-yapilir-referralbrotherhood.com

Mineable, DeFi, NFT, Metaverse, Play To Earn, VR/AR, Smart Contracts, web 3.0 vb. bir çok kategoride Altcoin projesi vardır. İncelediğiniz Altcoin'in hangi kategoride veya kategorilerde olduğu çok önemlidir. Bazı zamanlar bazı kategoriler trend olabilir. Bu da yüksek kazanç ile sonuçlanabilir.

AAVE coin'in DeFi kategorisinde olduğunu görüyoruz. Ek olarak DAO, Yield Farming, Lending&Borrowing gibi alt kategorilere de sahip.

Denetim dediğimiz şey ise 3.parti sitelerin Altcoin'leri başta güvenlik hususunda inceleyip puanlamasıdır. Bu sitelerden bazıları; CertiK, Fairyproof vb. sitelerdir. İncelediğiniz Altcoin'ler denetim almış ise olumludur. Sonuçta bazı güvenlik denetimlerinden geçmiş demektir. Denetim sahibi olmayan Altcoin'lere mantıksal olarak temkinli yaklaşmak faydalı olacaktır.

AAVE coin'e baktığımızda CERTIK denetiminden geçtiğini ve 100 üzerinden 95 puan aldığını görüyoruz.

6.Adim: Altcoin'in Listelendigi Kripto Para Borsalari ve Hacmin Onemi

altcoin-sepeti-nasil-yapilir-referralbrotherhood.com

Çok önemli şeylerden biride incelediğimiz Altcoin'lerin hangi borsalarda listelendiğine bakmalıyız. Bir coin ne kadar çok kripto para borsasında listelenmiş ise o ölçüde hacim sahibi olur. Hacim demek para girişi demektir.

Buradaki önemli şeylerden biri de listelenen borsaların kaliteli olmasıdır. Başta Binance olmak üzere, Coinbase, FTX, KuCoin, MEXC, Huobi Global, Gate.io vb. kullanıcı ve hacim bakımından büyük borsalar da listelenen Altcoin'lere daha fazla para girişi çekecektir. Hem büyük borsalarda listeli hem de sayıca çok borsada listeli olan Altcoin'lerin kaliteli olduğu anlamını çıkarabiliriz. Yani kısaca ne kadar çok borsa o kadar çok para girişi.

AAVE coin'e baktığımızda büyük borsalar dahil 40+ kripto para borsasında listelendiğini görüyoruz.

7.Adim: Daha Fazla Bilgi'nin Onemi

altcoin-sepeti-nasil-yapilir-referralbrotherhood.com

Araştırdığınız altcoin hakkında daha fazla bilgi her zaman yararlıdır. CoinMarketCap kaynak sitesindeki "Daha Fazla Bilgi" bölümünden faydalanmayı unutmayınız. Bu bölümdeki verileri kısaca özetlemek gerekirse;

Holders

İncelemekte olduğunuz Altcoin'i elinde tutan cüzdan sayısını ifade eder. Özellikle arzı sınırlı olan bir kripto para birimi'nin devamlı artan cüzdan adres sayısı olumlu bir duruma işaret edebilir. 

AAVE coin'de Haziran 2022 tarihinde 112 bin adres varken, Eylül 2022 tarihinde 121 bin adrese yükseldiği görülüyor.

Project Info

Bu bölümde incelediğiniz Altcoin'e destek veren partner firmaları görebilirsiniz. Bir Altcoin ne kadar çok sağlam partnere sahip ise o kadar güçlüdür. Aynı bölümde incelemekte olduğunuz Altcoin'in sosyal medya hesapları takipçi sayılarını da görebilirsiniz.

Cuzdanlar

Bu kısımda Altcoin'in desteklediği cüzdan türlerini ve sayısını görebilirsiniz. Almış olduğumuz Bitcoin ve Altcoin'leri Borsa hesap cüzdanlarımız, sıcak cüzdanlar ve soğuk cüzdanlar olarak 3 farklı yerde saklayabiliyoruz.

Mesela Binance borsası hesap cüzdanınız var oradaki varlığınızı örneğin Bitcoin'lerinizi "Trust Wallet" sıcak cüzdana çekebilirsiniz veya "LEDGER" soğuk cüzdan alıp Bitcoin'lerinizi evinizde saklayabilirsiniz.

Özellikle büyük yatırım sahipleri soğuk cüzdanları tercih ederler. Geçmişte bir çok borsanın hacklenme olaylarınına maruz kaldığını düşündüğümüzde bunun ne kadar önemli olduğu aşikardır.

İncelemekte olduğunuz Altcoin ne kadar çok soğuk ve sıcak cüzdana destek veriyorsa o kadar güçlü olacaktır.

Analiz ve Derecelendirmeler

Bu bölümde incelemekte olduğunuz kripto para birimi hakkında teknik verilere ulaşabiliyorsunuz. Üçüncü taraf kuruluşlar tarafından hesaplanan bu veriler Altcoin hakkında teknik verilere ulaşmanıza imkan vermektedir. Projenin teknik verileri ne kadar yüksek ise o kadar sağlam olduğu düşünülebilir.

Sonuc Altcoin Sepetiniz Artik Tamamlandi

Bu makalede anlattığım bilgileri harfiyen uyguladığınızda artık sizde başarılı bir "Altcoin Sepeti" oluşturabileceksiniz. Yazıyı okuduğunuz için teşekkür eder bol kazançlar dilerim.

Bu makalemi beğendiyseniz "Crypto Bull vs Bear Index" adlı makalemi de okuyabilirsiniz.{alertSuccess}

Note: "All content on this website is copyrighted."

Not: "Bu web sitesindeki tüm içerik telif hakkıyla korunmaktadır."

Referral Brotherhood

The author, who has been following Blockchain Technologies and the Cryptocurrency world since 2010, founded the "Referral Brotherhood" platform in 2021. The author, who loves science and astronomy, conducted mathematical studies on Fibonacci numbers and developed certain algorithms. In 2022, he discovered the application called "Crypto Bull vs Bear Index" and the first stable version of V.1.0 was published on 09.05.2022. In this way, it filled a huge gap in the cryptocurrency ecosystem. The author, who has received technical analysis, Blockchain technologies and digital marketing training, is fluent in the Pinescript programming language. Crypto Bull vs Bear Index

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu