Kripto Paralarda "ST" İbaresi Nedir?

 
kripto-paralarda-st-ibaresi-nedir-st-yazili-koin-coin-ne-demektir-st-ibareli-koinlerin-zararlari

Kripto Paralarda "ST" İbaresi Nedir? "ST" Yazılı Koin [Coin] Ne Demektir? 


{getToc} $title={İçindekiler}

Giriş

Hepimiz çeşitli kripto para borsalarına kayıt olduk ve yatırımlar yaptık. Bazılarımız kısa dönemli bazılarımız ise uzun dönemli yatırımlar yaptı. Bu şekilde genelde "Altcoin Sepeti" yapmak dediğimiz bir tabirle çeşit çeşit koinler alırız ve sepetimize ekleriz. Bitcoin, Ethereum gibi ana majör koinleri sepetimize ekledikten sonra Altcoin arayışına başlarız ve bir çok Altcoin' i sepetimize ekleriz.

Kripto para piyasaları mevsimler gibidir. İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış mevsimleri gibi döngüler içerisinde hareket eder. Piyasalardaki bu harekete "BOĞA" ve "AYI" piyasası isimleri verilmiştir.{alertInfo} 

Boğa piyasasında İlkbahar ve Yaz mevsimleri gibi günlük güneşlik bir piyasadır. En acemi yatırımcılar bile rahatlıkla para kazanabilirler. Kripto para piyasalarına o kadar yeni Altcoin projesi eklenir ki takip etmek bile çok zorlaşır.

Ayı piyasasında ise yatırımcılarda korku ve karamsarlık hakimdir. Hava karanlıktır. Kripto paralarda sert değer kayıpları ve düşüşler meydana gelir. Ayı piyasasından her Altcoin sağ çıkamaz ve kripto para çöplüğüne doğru yol alırlar ve silinirler.

 Kripto Paralarda "ST" İbaresi Nedir?

"ST" ibaresi İngilizce açılımıyla "Special Treatment" demektir. Türkçe' ye çevirirsek "Özel Muamele" anlamı taşır.

Özel Muamele kuralı; Delist riski altındaki projelerin özel muamele "ST" kategorisine gireceğini ve belirli bir süre boyunca zorunlu incelemeye tabi tutulacağını belirtmektedir.

Koinler' in “ST” kategorisine girme nedenleri arasında düşük işlem hacmi, proje ile ilgili güvenlik sorunları, ürün geliştirme gibi nedenler bulunmaktadır.{alertInfo}

"ST" Yazılı Koin [Coin] Ne Demektir?

Peki neden bazı coinler "ST" ibaresi alıyorlar. Yukarıda da yazdığım gibi çoğu kripto para sert ayı piyasalarından sağ çıkamazlar ve yok olup giderler. Bu nedenle bazı önde gelen kripto para piyasaları ise yatırımcılarını korumak için böyle bir uygulama getirmişlerdir.

Kripto para piyasalarında dünyada global olarak karar kılınmış düzenleyici işlemler söz konusu olmadığı için borsalar kendi kararlarını kendileri alabiliyorlar.

Özellikle kripto para dünyasında projelerini geliştiremeyen, yalan ve yanlış proje tanıtımları veya sahte hesaplar ile (Scam) dediğimiz dolandırma amacı olan projelerin sayısı çok fazla.

Bu koinler için delist edilme riski son derece yüksek. Burada endüstride oluşan geçmiş tecrübelerin de etkisi son derece fazla. Zira geçmişte, kripto para dünyasında yaşanan aldatmaca örnekleri bulunduğu için borsalar son derece hassas hareket etmeye çalışıyorlar ve bir o kadarda yatırımcılarını olabilecek zararlara karşı korumaya çalışıyorlar.

Kısaca bir koin [coin] "ST" ibaresi almış ise bir şeyler ters gidiyordur. Borsalar tarafından proje sahiplerine uyarı mahiyetinde "Ya hatalarınızı düzeltirsiniz ya da sizi delist ederiz!" uyarısı verilmekte.{alertWarning} 
 

Peki bu uyarıya sahip koin ne olur? Borsa uyarısından sonra proje sahibi görevlerini yerine getirir ve proje zaman çizelgesine sadık bir şekilde hareket eder ve güven tazeler ise ilgili borsanın takdirinde "ST" uyarısı kaldırılacaktır. Proje ve bağlı olduğu kripto para yoluna devam edecektir.

Aşağıdaki resimlerde Dünyanın önde gelen kripto para borsaları MEXC ve KuCoin kripto para borsalarının piyasalarındaki "ST" ibaresi olan koin örnekleri yer almaktadır.

koin-coin-st-ibaresi-ornek-st-yazili-koin-coin-ne-demektir-st-ibareli-koinlerin-zararlari
koin-coin-st-ibaresi-ornek-st-yazili-koin-coin-ne-demektir-st-ibareli-koinlerin-zararlari

"ST" İbareli Koinler' in Zararları ve Riskleri Nelerdir? Ne Yapmalıyız?

Aşağıda MEXC Borsasına ait olan "ST" ibareli koinler hakkındaki yazıyı dikkatlice okuyunuz.{alertInfo} 

Sağlıklı bir dijital varlık ortamı oluşturmak ve kullanıcılarımıza daha iyi bir alım satım deneyimi sağlamak için MEXC' nin risk ve uyumluluk ekibi, platformumuzda listelenen tüm çiftlerin izlenmesini ve takibini artırmıştır. "ST" etiketine sahip çiftler, "ST" uyarı kurallarına göre gizlenebilir veya listeden çıkarılabilir. Ayrıntılar aşağıdaki gibidir:

"ST" Uyarı Kurallarına uyan projeler değerlendirilecek ve izlenecek olup, söz konusu işlem çiftinin kullanıcılarımız için riskinin ciddi olması durumunda, o işlem çifti "ST" etiketinin yerleştirilmesinden 3 gün sonra listeden çıkarılacak ve alım satım durdurulacaktır.

"ST" Uyarısı içeren proje tokenlere sahip olan kullanıcıların, söz konusu tokenleri kendi kişisel varlık cüzdanlarına veya diğer borsalara çekmeleri gerekecektir. 30 gün içinde çekme işlemi yapmayan kullanıcıların riski kendilerine ait olacaktır.

Listeden çıkarılan tokenler için para yatırılmasına izin verilmeyecektir veya varlıkları kaybetme riski olabilir.{alertError}

Yukarıdaki örnek yazıyı okuduysanız "ST" ibaresi olan bir coin' in ciddi biçimde risk barındırdığını anlamışsınızdır. Peki neler yapmalıyız;

Yapmanız gereken yatırım kararlarınızı alırken iyi araştırmalı sağlam, güvenilir ve gelecek vadeden projelere yatırım yapmalısınız.

Örneğin; Hali hazırda majör ve minör koinler' den oluşan bir Altcoin sepeti oluşturdunuz. Ara ara sepetinizde olan koinleri kontrol etmelisiniz. Haberler ve gündemi zaman buldukça araştırmalısınız. Yoksa büyük kayıplar ile karşılaşabilirsiniz.

MEXC Borsası ST Uyarı Kuralları Nedir?

MEXC Borsası kullanıcılarını korumak için "ST" uyarı kurallarını Mayıs 2023 tarihinde güncelledi. En son güncel resmi yazı aşağıdadır lütfen okuyunuz.

Değerli Kullanıcılar,

Sağlıklı bir dijital varlık ortamı oluşturmak ve kullanıcılarımıza daha iyi bir alım satım deneyimi sağlamak için MEXC'nin risk ve uyumluluk ekibi, platformumuzda listelenen tüm çiftlerin izlenmesini ve takibini artırmıştır. "ST" etiketine sahip çiftler, "ST" Uyarı Kurallarına göre gizlenebilir veya listeden çıkarılabilir. 

Ayrıntılar aşağıdaki gibidir: 

 • "ST" Uyarı Kurallarına uyan projeler değerlendirilecek ve izlenecek olup, söz konusu işlem çiftinin kullanıcılarımız için riskinin ciddi olması durumunda, o işlem çifti "ST" etiketinin yerleştirilmesinden 3 gün sonra listeden çıkarılacak ve alım satım durdurulacaktır.
 • "ST" Uyarısı içeren proje tokenlere sahip olan kullanıcıların, söz konusu tokenleri kendi kişisel varlık cüzdanlarına veya diğer borsalara çekmeleri gerekecektir. 30 gün içinde çekme işlemi yapmayan kullanıcıların riskleri kendilerine ait olacaktır.
 • Listeden çıkarılan tokenler için para yatırma işlemlerine izin verilmeyecektir veya varlıkları kaybetme riski olabilir.

Bu makalemi beğendiyseniz "Referans Kardeşliği" Kripto Boğa vs Ayı Endeksi Nedir?" adlı makalemi de okuyabilirsiniz.{alertSuccess}

Sık Sorulan Sorular


Borsada Koin [Coin] "ST" Ne Demek?

 • "ST" ibaresi İngilizce açılımıyla "Special Treatment" demektir. Türkçe' ye çevirirsek "Özel Muamele" anlamı taşır.
 • Özel Muamele kuralı; Delist riski altındaki projelerin özel muamele "ST" kategorisine gireceğini ve belirli bir süre boyunca zorunlu incelemeye tabi tutulacağını belirtmektedir.

Almış Olduğum Koin' de "ST" İbaresi Var? Ne Yapmalıyım?

 • Borsa uyarısından sonra proje sahibi görevlerini yerine getirir ve proje zaman çizelgesine sadık bir şekilde hareket eder ve güven tazeler ise ilgili borsanın takdirinde "ST" uyarısı kaldırılacaktır. Proje ve bağlı olduğu kripto para yoluna devam edecektir. Aksi durumda ilgili borsadan delist edilmesi kaçınılmazdır. "ST" ibaresi olan bir koin "Büyük Risk" taşıyor demektir.

Delist Ne Demek?

 • Delist bir kripto paranın ilgili borsa tahtasından kaldırılmasıdır. Yani o borsada artık o para ile işlem yapamazsınız. Yatırım yapılmış ve delist olmuş bir kripto para büyük maddi kayıplar yaşatabilir.

NOT: Referans linkleri ve yazılar yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen bilgi paylaşımı, yardımlaşma ve kardeşlik içindir.

6 Yorumlar

Fraternity Referral and Equally Shared Referral Codes.

 1. Türkçe olarak nette bulduğum yegane kaynak. Ekşi sözlüğe bile girmeli.

  YanıtlaSil
 2. I understand very well how coins become delist

  YanıtlaSil
 3. ST uyarısı önemli birşeymiş. ST, deliste ramak kalmış coin desek doğru demiş olur muyuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Borsa uyarısından sonra proje sahibi görevlerini yerine getirir ve proje zaman çizelgesine sadık bir şekilde hareket eder ve güven tazeler ise ilgili borsanın takdirinde "ST" uyarısı kaldırılacaktır. Proje ve bağlı olduğu kripto para yoluna devam edecektir. Aksi durumda ilgili borsadan delist edilmesi kaçınılmazdır. "ST" ibaresi olan bir koin "Büyük Risk" taşıyor demektir.

   Sil
 4. Bu yazı sayesinde zarardan kurtuldum ne kadar teşekkür etsem azdır.

  YanıtlaSil

İletişim Formu