FOMO Nedir? Anlamı, Kripto Borsalarında FOMO

Konuya başlamadan önce biraz gülmenizi istiyorum. O yüzden ilk önce aşağıdaki linke tıklayarak "Funny FOMO Guy" adlı Youtube Videosunu izleyiniz.

Funny FOMO Guy Youtube Videosu Linki: https://www.youtube.com/watch?v=WyF1huzLu3E

{getToc} $title={Table of Contents}

Giris

Youtube videosunu izlediniz ve çok güldünüz değil mi? Bende bunu istiyordum zaten. Biraz gülün.😁Gülmek insanı rahatlatır.😁

FOMO Ne Anlama Gelir?

Global Ansiklopedik bilgi kaynağı Wikipedia: "FOMO: Günceli kaçırma korkusu insanın gündelik hayatta yaşanan haberleri, gelişmeleri, bilgileri bilmediği veya kaçırdığı endişesidir. Genellikle nomofobi ile ilintili olan bu fobi türü bir kişinin sosyal etkileşim fırsatını, yeni bir deneyimi, unutulmaz bir olayı veya kârlı bir yatırımı kaçırabileceği endişesidir." olarak tanımlıyor.

Bizi burada ilgilendiren tabi ki "kârlı bir yatırımı kaçırabileceği endişesi".

FOMO, İngilizce "Fear of Missing Out" ifadesinin kısaltmasıdır. Türkçe' ye "Fırsatları Kaçırma Korkusu" olarak çevrilebilir. FOMO, insanların bir fırsatı, deneyimi veya karlı bir kazancı kaçırma korkusudur.

Kripto Para Borsalarinda FOMO Ne Demek?

FOMO FOMO başımızın tatlı belası FOMO. Ben ne yaptım da hemen aldım hemen sattım? Neden beklemedim? Neden acele ettim? Neden acele ederek alış işlemi yaptım? Neden korkarak zararına satış işlemi yaptım?

Kripto para borsalarında alım ve satım işlemleri yaparken bu sorulardaki durumlar çoğumuzun başına gelmiştir. Bu yazıyı yazan bende FOMO korkusunu yaşadım hem de defalarca. Hiç kimse bu konuda yalnız değildir.

Yapılan araştırmalar borsada işlem yapanların yükseliş fırsatını kaçırma korkusuyla plansız bir biçimde hisse veya kripto para alma eylemine girdiği ve sonuç olarak %70 başarısızlıkla sonuçlanacağını söylüyor.

Kripto para borsalarında bir şey alıp satarken beklememek ve hemen harekete geçmek yanlıştır. Aceleci işlem yapmanın sonu hüsranla biter. Büyük maddi kayıplar yaşanır. Peki bu kayıpları yaşamamak ve FOMO yapmamak için ne yapabiliriz?

Kripto para borsalarında yatırım yaparken kişiliğinize uygun olan alım ve satım stratejileri belirleyin. Eğer çok panik ve aceleci biriyseniz saatlik veya günlük işlemlerden kaçının.

Bir çok trader seçeneği vardır. Saniyelik veya dakikalık grafiklerde işlem yapan "Scalper", saatlik grafiklerde işlem yapan "Day Trader", günlük grafiklerde işlem yapan "Swing Trader" ve son olarak haftalık veya aylık grafiklerde işlem yapan "Position Trader" gibi bir çok tüccar sınıfı vardır.

FOMO olan bir kişiyseniz sizin için en doğru seçenek "Position Trader" Orta-Uzun vade dediğimiz trader özelliğidir. Yani bir kripto parayı alıp uzun süre elinizde tutmalısınız. Bunun için de Bitcoin gibi ana akım kripto paralara yönelmelisiniz. Bu karar sizi maddi kayıplardan büyük oranda kurtaracaktır.

fomo-nedir-anlami-referralbrotherhood.com

Borsada FOMO Olmamak icin Hangi Kurallara Uymaliyim?

Hisse senedi veya kripto para borsalarında FOMO olmamak için bazı kurallara uymalı ve kendinize bir yol haritası çizmelisiniz. Peki bu kurallar nelerdir?

Kendiniz Olun: Çünkü borsada çok fazla ses gürültüden başka bir işe yaramaz. Kurallarınıza uyun ve yol haritanızdan şaşmayın.

Sabırlı Olun: Her şeyin başı sabırdır. Sakin ve sabırlı olun. Stratejinize ve tüccar kişiliğinize uygun davranın.

Portföy Çeşitliliği Oluşturun: Her zaman portföy çeşitliliği oluşturun. Kripto Para, Altın, Gümüş, Platin, Hisse Senedi, Fon, Ev, Arsa vb.leri bir çok yatırım aracında paranızı değerlendirin. Bu sizi FOMO duygusundan kurtaracaktır. Belli bir süre Gümüş veya Altın yükselirken Kripto Paralar düşebilir veya tam tersi olabilir. Portföy çeşitliliği sizi FOMO' dan kurtaracaktır.

Kurallara Riayet Edin: Kural ve kural başka seçeneğiniz yok Kurallara uyun, hayatın kendisi kurallardan oluşur.

Duygusal Yaklaşmayın: İnsan beyni mantık ve duyguların birleşiminden oluşan bir bütündür. Mantık biterse beynin yarısı bitmiş demektir. Sadece duygular ile hareket etmek büyük maddi kayıplar yaşatır.

Hedef Belirleyin: Bir hedefi olmayan yatırımcı karavana ateş eden avcıya benzer. Hiç bir şey elde edemezsiniz. Bir hedefiniz olsun.

Hayalci Olmayın: Borsalarda işlem açmak uykuda rüya görmek değildir. Bu bir gerçekliktir ve hayalci olursanız size büyük kayıplar yaşatır. Kısa sürede çok fazla kazanmak şans oyunlarında olur borsada değil.

Aşırı Risk Almayın: Borsalarda açtığınız işlemlerde kendinize bir Risk-Ödül oranı belirleyin. Aşırı riske girmek büyük kayıpları da beraberinde getirir.

FOMO Olmak Kapilmak Nedir?

FOMO, insanların bir fırsatı veya deneyimi kaçırma korkusudur. Bu korku, genellikle sosyal medyadaki paylaşımlar ve haberler tarafından tetiklenir. Kişi acele bir şekilde büyük bir yapma arzusuna kapılır. Mantık devreden çıkar, korku, panik, endişe ve acele etme duyguları devreye girer.

FOMO, özellikle genç nesiller arasında yaygın bir duygudur. Sosyal medya, insanların sürekli olarak diğerlerinin hayatlarını takip etmelerini sağladığı için, insanların FOMO hissetmelerine daha yatkın olmalarına neden olabilir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sosyal medya platformlarının çoğalması ve bilgiye hızlı erişim ve bilgi kirliği insanların kaygı duymasına ve endişelenmesine daha fazla sebebiyet vermektedir. Buna FOMO Sendromu da denmektedir.

Gerçekten insan psikolojisi hem meraklı hem acelecidir. Bu yüzden borsalarda bu şekilde FOMO yapmak kaçınılmazdır.

FOMO' nun olumsuz etkilerini fark etmek ve bunlarla başa çıkmak için stratejiler geliştirmek mümkündür.

FOMO, günümüz toplumunun yaygın bir duygusudur. Ancak, FOMO' nun olumsuz etkilerinden kaçınmak için bazı önlemler almak gerekir. Alım ve satım işlemlerinizde bu önlemlere uymak zorundasınız. eğer uymazsanız sizde FOMO dalgasına kapılırsınız.

FOMO insanlarda Hangi Davranislara Sebebiyet Verir?

Sosyal medyaya aşırı derecede bağımlı olurlar.

Her zaman güncel olaylardan haberdar olmak için çabalarlar.

Başkalarının sahip olduğu şeylere sahip olmak için aşırı harcama yaparlar.

Riskli kararlar alırlar özellikle yatırım kararlarında.

Mantıksız düşünürler ve mantıksız kararlar alırlar.

Aşırı aceleci olurlar ve bir şeyin hemen olmasını isterler.

Aşırı korku veya aşırı mutluluk psikolojisine girip hemen alış veya satış işlemi yaparlar.

Büyük maddi kayıplar yaşayabilirler.

FOMO, insanların ruh sağlığını olumsuz etkileyebilir. İnsanlar, FOMO nedeniyle kendilerini yalnız, dışlanmış veya yetersiz hissedebilirler. Ayrıca, FOMO, insanların kaygı, stres ve depresyon gibi psikolojik sorunlar geliştirmesine neden olabilir.

FOMO' dan Nasil Uzak Durulur?

Öncelikle dominant ve ketum olunuz. Gamsız olunuz hiç bir şeyi kafanıza takmayın. Piyasadaki her emtia ne olursa olsun sonsuza kadar yükselmez veya sonsuza kadar düşmez. O yüzden hiç bir zaman treni kaçırmazsınız. O tren elbet sizin beklediğiniz durağa gelecektir.

Bir şeyi alıp satarken hedef belirleyin balıklama atlamayın. Birisi hemen al veya hemen sat diyorsa fersah fersah kaçın. Sosyal medya kullanımını sınırlayın. Gerçek hayattan bağlantılar kurun. Kendinize odaklanın çünkü başkalarının hayatları sizi ilgilendirmez.

Bu yazı daha da uzatılır ama ben bu konuda gamsız ve ketum olacağım.😁

Herkese FOMO yaşamadan bir hayat dilerim. Sağlıkla kalın.

Note: "All content on this website is copyrighted."

Not: "Bu web sitesindeki tüm içerik telif hakkıyla korunmaktadır."

Referral Brotherhood

The author, who has been following Blockchain Technologies and the Cryptocurrency world since 2010, founded the "Referral Brotherhood" platform in 2021. The author, who loves science and astronomy, conducted mathematical studies on Fibonacci numbers and developed certain algorithms. In 2022, he discovered the application called "Crypto Bull vs Bear Index" and the first stable version of V.1.0 was published on 09.05.2022. In this way, it filled a huge gap in the cryptocurrency ecosystem. The author, who has received technical analysis, Blockchain technologies and digital marketing training, is fluent in the Pinescript programming language. Crypto Bull vs Bear Index

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu