MX DeFi Nedir? Nasıl Katılınır?

 
mx-veya-ilgili-proje-tokeni-kitleyerek-odul-havuzundan-pay-alabileceginiz-bir-etkinliktir

MEXC MX DeFi Nedir? Nasıl Katılım Sağlanır? Adım Adım Anlatım


{getToc} $title={İçindekiler}


Giriş


MX DeFi etkinliği, MEXC Global borsasında yeni listelenecek bir kripto para biriminin listelenme öncesi ve listelendiği zaman belirtilen kripto para birimlerini (MX veya ilgili proje tokeni) kilitleyerek ( en az 1, en fazla 3 ile 5 gün) dağıtılan proje tokeni' nin ödül havuzundan pay alabileceğiniz bir etkinliktir. MX DeFi da madencilik ödülleri kazanıp istediğiniz zaman kazançlarınızı çekebiliyorsunuz.

Kısaca bu şekilde tarif edebileceğimiz MX DeFi etkinliğini anlamanız için sizlere DeFi nedir ilk onu anlatmak istiyorum.
 

DeFi Nedir?


DeFi, merkeziyetsiz (decentralized) ve finans (finance) kelimelerinden oluşan merkeziyetsiz finans işlemlerine verilen genel bir isimdir. DeFi hiçbir merkez veya otoriteye bağlı olmayan finansal yapılara verilen addır.

Bitcoin ve Ethereum gibi belli bir merkezi olmayan ve karar verici otoritelerin olmadığı sistemler DeFi için ideal örneklerdir. Fakat finansal araçlar sadece para gönderme ve alma ile sınırlı olmadığı için DeFi denildiğinde daha gelişmiş finansal işlevleri akla getirmek doğru olacaktır. Bunlar arasında kredi alma, kredi verme, merkeziyetsiz borsa, sigorta, alışveriş, pazaryeri ve benzerlerini sayabiliriz.

DeFi yapılarında bir şekilde kullanıcılarına güven verici unsurlar olmalıdır. Her ne kadar merkeziyetsiz bir yapı ilgi çekici gelse de bu durum kötü amaçlar için de kullanılabilir. Bitcoin DeFi yapısı bozulmaz ve değiştirilemez bir matematik formülü ile sağlama alınmıştır.

MX DeFi bu konuda son derece güvenilir bir araçtır. {alertSuccess}

MX DeFi Nedir?


MX DeFi etkinliği, MEXC Global borsasında yeni listelenecek bir kripto para biriminin listelenme öncesi ve listelendiği zaman belirtilen kripto para birimlerini kilitleyerek dağıtılan proje tokeni' nin ödül havuzundan pay alabileceğiniz bir etkinliktir. MX DeFi da madencilik ödülleri kazanıp istediğiniz zaman kazançlarınızı çekebiliyorsunuz. Burada önemli olan MEXC borsası tokeni olan MX' in önemi. 

MX DeFi etkinliklerinde listelenecek olan kripto para birimlerinde madencilik yapabilmeniz için iki seçeneğiniz bulunuyor. Birinci seçenek MX token stake etmek, ikinci seçenek ise listelenecek olan kripto parayı alıp stake edeceksiniz. Bu arada "Stake" "kilitlemek" demektir.


Dünyadaki kripto para borsaları arasında en aktif, en kazançlı ve en stabil DeFi etkinliği MEXC borsasında bulunuyor. {alertSuccess}

MX DeFi Etkinliğine Cep telefonu "MX Uygulaması" ana menüsünden ya da MEXC web sitesi "Kazan" bölümünden katılabilirsiniz. 

MX DeFi iki Ana Bölüme Ayrılıyor; Yeni Token Madenciliği ve DeFi Staking.

 • Yeni Token Madenciliği: MX DeFi etkinliğinde yeni listelenecek kripto para birimleri üzerinden madencilik yapabildiğiniz bölümdür. Benim en çok kullandığım bölümdür. Bu bölümde listelenecek kripto para ile ya da MX Token ile madencilik yapmaya başlayabilirsiniz. Belirli APY (Yıllık Getiri Oranları) ile pasif kazanç sağlayabiliyorsunuz.
 • Stake: Bu bölümde Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), USDT (Tether) gibi majör kripto paraları stake ederek madencilik yapabiliyorsunuz. Belirli APY (Yıllık Getiri Oranları) ile pasif kazanç sağlayabiliyorsunuz.

MX DeFi Nasıl Katılınır? Adım Adım Anlatım


Şimdi sizlere sıra ile MX DeFi nasıl katılım yapacağınızı güncel bir örnek ve resimler ile adım adım anlatacağım.

 • İlk önce MEXC Borsasına kayıt olmanız gerekiyor.{getButton} $text={Buradan "Referans Kardeşliği"} $icon={link} $color={#27ae60}özel referans kodu ile kayıt olunuz.
 • Cep telefonu uygulaması veya MEXC web sitesinden MX Defi Bölümüne giriyoruz ve aşağıdaki resimde görüldüğü gibi "Yeni Token Madenciliği" bölümündeki aktif olan TON kripto parasına MX veya TON coin stake ederek madenciliğe başlayacağız. Burada TON koin ile ilgili bir takım bilgileri de görebiliyoruz. Yıllık getiri oranları (APY) resimde görüldüğü gibi TON coin de daha fazla. Bu madencilik yapanların o anda en çok MX token stake ettikleri anlamı taşıyor. Eğer TON coin yatırımı yapacaksanız, MEXC Borsasından TON coin alarak TON coin stake edebilirsiniz. Bu seçenekler tamamen size kalmış. Benim elimde MX token olduğu için MX olan bölüme tıklıyorum.
mx-defi-nedir-nasil-katilinir
 • Karşınıza aşağıdaki resimde görüldüğü gibi stake kuralları ekranı gelecek. Benim elimde yaklaşık 28 adet MX token var. Hepsini stake için seçiyorum. Stake süresinin 1 ile 5 gün arası olduğunu unutmayınız. Daha sonra "MEXC Risk Bildirimini" onaylayıp stake edin bölümüne tıklıyoruz ve madenciliğe başlıyoruz.
mx-defi-nedir-nasil-katilinir
 • En son olarak kilitleme miktarımız, tahmini APY değeri, geçerli staking getirisi gibi bilgileri ise aşağıdaki resimde görülen "Staking Geçmişi" ekranında bulabilirsiniz.
mx-defi-nedir-nasil-katilinir
Bu makalemi beğendiyseniz "Referans Kardeşliği" Kripto Boğa vs Ayı Endeksi Nedir?" adlı makalemi de okuyabilirsiniz.{alertSuccess}

Sık Sorulan Sorular


MX DeFi Nedir?

 • MX DeFi etkinliği, MEXC Global borsasında yeni listelenecek bir kripto para biriminin listelenme öncesi ve listelendiği zaman belirtilen kripto para birimlerini (MX veya ilgili proje tokeni) kilitleyerek ( en az 1, en fazla 3 ile 5 gün) dağıtılan proje tokeni' nin ödül havuzundan pay alabileceğiniz bir etkinliktir.

Staking Nedir?

 • Staking, kişilerin ellerinde bulunan belirli kripto paralardan günlük, haftalık veya aylık dönemlerde ödül kazanmalarını sağlayan, para kazanmanın veya madencilik yapmanın bir yoludur.

MEXC Borsası Nedir?

 • 2018 yılında kurulan MEXC Global, yüksek performans ve muazzam sayıdaki emirleri eşleme motoru teknolojisini kullanan merkezi bir borsadır. Platform, finans sektöründe ve Blockchain teknolojisinde zengin deneyime sahip profesyonel bir ekip tarafından yönetilmektedir.

MX Token Nedir?

 • MX Token (MX), MEXC platformu tarafından geliştirilen Ethereum tabanlı merkeziyetsiz bir dijital varlıktır, MX aynı zamanda PoS (hisse kanıtı) mekanizmasıyla çalışan bir token' dir.

MX DeFi İçin Kaç MX Gerekli?

 • Minimum 10 MX tutarı, minimum 1 günlük kilitleme süresi boyunca kilitli kalır.

MX DeFi İçin Listeli Varlıktan Ne Kadar Gerekli?

 • Minimum sayı mevcut listeli varlığa göre değişiyor. Örneğin TON coin de 2 adet TON coin stake için yeterli.

MX DeFi Getirisi Nasıl Hesaplanır?

 • Getiri elde etme başlangıç zamanı ilk stake zamanıdır. Aynı gün kilit açılırsa, o günün getirisi olmaz ve ertesi gün herhangi bir ödül verilmez. Getiriler listeli kripto varlığın APY% (Yıllık Getiri Oranı) göre hesaplanır.

Kilitli Varlık İle Alım veya Satım Yapabilir miyim?

 • Hayır. Ne yazık ki varlıklar kilitli olduğunda, alım satımı yapılamaz ve çekilemez. Stake süresinin bitimini beklemeniz gerekir. Veya kilit aç seçeneğini seçip kilidin açılmasını beklersiniz.

Kilitli Varlık Nasıl Açılır?

 • Kilitleme süresindeki asgari gereklilikler yerine getirildiğinde, kullanıcılar istedikleri zaman kilidi açabilirler. Geri aldıktan sonra, anaparanızın kilidi 10 dakika sonra açılacaktır

Madencilik Getirileri Nasıl Yatıyor?

 • Madenciliği yapılan yeni coinler günlük olarak dağıtılacaktır ve kullanıcının hesabına ertesi gün aktarılacaktır.

Madencilikte APY Oranı Nasıl Hesaplanır?

 • Mevcut listeli varlığın stake oranına göre APY hesaplanıyor. Ne kadar çok Stake edilirse o kadar APY düşer.

MX DeFi Madencilik Süresi Ne Kadar?

 • Madencilik süresi 1 ile 5 gün arası sürebiliyor.

NOT: Referans linkleri ve yazılar yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen bilgi paylaşımı, yardımlaşma ve kardeşlik içindir.

1 Yorumlar

Fraternity Referral and Equally Shared Referral Codes.

 1. Teşekkürler. Gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil

İletişim Formu