Kripto Paralarda "ST" Uyarısı Nedir? "ST" Yazılı Coinler

Bu yazıda Kripto Para borsalarında sıkça karşımıza çıkan "ST" uyarısının ne olduğunu öğreneceğiz.

{getToc} $title={Table of Contents}

Giris

Hepimiz çeşitli kripto para borsalarına kayıt olduk ve yatırımlar yaptık. Bazılarımız kısa dönemli bazılarımız ise uzun dönemli yatırımlar yaptı. Bu şekilde genelde "Altcoin Sepeti" yapmak dediğimiz bir tabirle çeşit çeşit koinler alırız ve sepetimize ekleriz. Bitcoin, Ethereum gibi ana majör koinleri sepetimize ekledikten sonra Altcoin arayışına başlarız ve bir çok Altcoin' i sepetimize ekleriz.

Kripto para piyasaları mevsimler gibidir. İlkbahar, Yaz, Sonbahar ve Kış mevsimleri gibi döngüler içerisinde hareket eder. Piyasalardaki bu harekete "BOĞA" ve "AYI" piyasası isimleri verilmiştir.{alertInfo}

Boğa piyasasında İlkbahar ve Yaz mevsimleri gibi günlük güneşlik bir piyasadır. En acemi yatırımcılar bile rahatlıkla para kazanabilirler. Kripto para piyasalarına o kadar yeni Altcoin projesi eklenir ki takip etmek bile çok zorlaşır.

Ayı piyasasında ise yatırımcılarda korku ve karamsarlık hakimdir. Hava karanlıktır. Kripto paralarda sert değer kayıpları ve düşüşler meydana gelir. Ayı piyasasından her Altcoin sağ çıkamaz ve kripto para çöplüğüne doğru yol alırlar ve silinirler.

Kripto Paralarda "ST" ibaresi Nedir?

"ST" ibaresi İngilizce açılımıyla "Special Treatment" demektir. Türkçe' ye çevirirsek "Özel Muamele" anlamı taşır.

Özel Muamele kuralı; Delist riski altındaki projelerin özel muamele "ST" kategorisine gireceğini ve belirli bir süre boyunca zorunlu incelemeye tabi tutulacağını belirtmektedir.

Koinler' in “ST” kategorisine girme nedenleri arasında düşük işlem hacmi, proje ile ilgili güvenlik sorunları, ürün geliştirme gibi nedenler bulunmaktadır.{alertInfo}

kripto-paralarda-st-uyarisi-nedir-referralbrotherhood.com

"ST" Yazili Coin Ne Demektir?

Peki neden bazı coinler "ST" ibaresi alıyorlar. Yukarıda da yazdığım gibi çoğu kripto para sert ayı piyasalarından sağ çıkamazlar ve yok olup giderler. Bu nedenle bazı önde gelen kripto para piyasaları ise yatırımcılarını korumak için böyle bir uygulama getirmişlerdir.

Kripto para piyasalarında dünyada global olarak karar kılınmış düzenleyici işlemler söz konusu olmadığı için borsalar kendi kararlarını kendileri alabiliyorlar.

Özellikle kripto para dünyasında projelerini geliştiremeyen, yalan ve yanlış proje tanıtımları veya sahte hesaplar ile (Scam) dediğimiz dolandırma amacı olan projelerin sayısı çok fazla.

Bu koinler için delist edilme riski son derece yüksek. Burada endüstride oluşan geçmiş tecrübelerin de etkisi son derece fazla. Zira geçmişte, kripto para dünyasında yaşanan aldatmaca örnekleri bulunduğu için borsalar son derece hassas hareket etmeye çalışıyorlar ve bir o kadarda yatırımcılarını olabilecek zararlara karşı korumaya çalışıyorlar.

Kısaca bir coin "ST" ibaresi almış ise bir şeyler ters gidiyordur. Borsalar tarafından proje sahiplerine uyarı mahiyetinde "Ya hatalarınızı düzeltirsiniz ya da sizi delist ederiz!" uyarısı verilmekte.{alertWarning}

Peki bu uyarıya sahip koin ne olur? Borsa uyarısından sonra proje sahibi görevlerini yerine getirir ve proje zaman çizelgesine sadık bir şekilde hareket eder ve güven tazeler ise ilgili borsanın takdirinde "ST" uyarısı kaldırılacaktır. Proje ve bağlı olduğu kripto para yoluna devam edecektir.

Aşağıdaki resimlerde Dünyanın önde gelen kripto para borsaları MEXC ve KuCoin kripto para borsalarının piyasalarındaki "ST" ibaresi olan koin örnekleri yer almaktadır.

koin-coin-st-ibaresi-ornek-st-yazili-koin-coin-ne-demektir-st-ibareli-koinlerin-zararlari

koin-coin-st-ibaresi-ornek-st-yazili-koin-coin-ne-demektir-st-ibareli-koinlerin-zararlari

"ST" Uyarili Koinler'in Zararlari ve Riskleri Nelerdir? Ne Yapmaliyiz?

Aşağıda MEXC Borsasına ait olan "ST" ibareli koinler hakkındaki yazıyı dikkatlice okuyunuz.{alertInfo}

Sağlıklı bir dijital varlık ortamı oluşturmak ve kullanıcılarımıza daha iyi bir alım satım deneyimi sağlamak için MEXC' nin risk ve uyumluluk ekibi, platformumuzda listelenen tüm çiftlerin izlenmesini ve takibini artırmıştır. "ST" etiketine sahip çiftler, "ST" uyarı kurallarına göre gizlenebilir veya listeden çıkarılabilir. Ayrıntılar aşağıdaki gibidir:

"ST" Uyarı Kurallarına uyan projeler değerlendirilecek ve izlenecek olup, söz konusu işlem çiftinin kullanıcılarımız için riskinin ciddi olması durumunda, o işlem çifti "ST" etiketinin yerleştirilmesinden 3 gün sonra listeden çıkarılacak ve alım satım durdurulacaktır.

"ST" Uyarısı içeren proje tokenlere sahip olan kullanıcıların, söz konusu tokenleri kendi kişisel varlık cüzdanlarına veya diğer borsalara çekmeleri gerekecektir. 30 gün içinde çekme işlemi yapmayan kullanıcıların riski kendilerine ait olacaktır.

Listeden çıkarılan tokenler için para yatırılmasına izin verilmeyecektir veya varlıkları kaybetme riski olabilir.{alertError}

Yukarıdaki örnek yazıyı okuduysanız "ST" ibaresi olan bir coin' in ciddi biçimde risk barındırdığını anlamışsınızdır. Peki neler yapmalıyız;

Yapmanız gereken yatırım kararlarınızı alırken iyi araştırmalı sağlam, güvenilir ve gelecek vadeden projelere yatırım yapmalısınız.

Örneğin; Hali hazırda majör ve minör koinler' den oluşan bir Altcoin sepeti oluşturdunuz. Ara ara sepetinizde olan koinleri kontrol etmelisiniz. Haberler ve gündemi zaman buldukça araştırmalısınız. Yoksa büyük kayıplar ile karşılaşabilirsiniz.

MEXC Borsası ST Uyari Kurallari Nedir?

MEXC Borsası kullanıcılarını korumak için "ST" uyarı kurallarını Mayıs 2023 tarihinde güncelledi. En son güncel resmi yazı aşağıdadır lütfen okuyunuz.

Değerli Kullanıcılar,Sağlıklı bir dijital varlık ortamı oluşturmak ve kullanıcılarımıza daha iyi bir alım satım deneyimi sağlamak için MEXC'nin risk ve uyumluluk ekibi, platformumuzda listelenen tüm çiftlerin izlenmesini ve takibini artırmıştır. "ST" etiketine sahip çiftler, "ST" Uyarı Kurallarına göre gizlenebilir veya listeden çıkarılabilir.

Ayrıntılar aşağıdaki gibidir:

"ST" Uyarı Kurallarına uyan projeler değerlendirilecek ve izlenecek olup, söz konusu işlem çiftinin kullanıcılarımız için riskinin ciddi olması durumunda, o işlem çifti "ST" etiketinin yerleştirilmesinden 3 gün sonra listeden çıkarılacak ve alım satım durdurulacaktır.

"ST" Uyarısı içeren proje tokenlere sahip olan kullanıcıların, söz konusu tokenleri kendi kişisel varlık cüzdanlarına veya diğer borsalara çekmeleri gerekecektir. 30 gün içinde çekme işlemi yapmayan kullanıcıların riskleri kendilerine ait olacaktır.

Listeden çıkarılan tokenler için para yatırma işlemlerine izin verilmeyecektir veya varlıkları kaybetme riski olabilir.

Bu yazımı beğendiyseniz "Kripto Boga vs Ayi Endeksi" adlı makalemi de okuyabilirsiniz.{alertSuccess}

Note: "All content on this website is copyrighted."

Not: "Bu web sitesindeki tüm içerik telif hakkıyla korunmaktadır."

Referral Brotherhood

The author, who has been following Blockchain Technologies and the Cryptocurrency world since 2010, founded the "Referral Brotherhood" platform in 2021. The author, who loves science and astronomy, conducted mathematical studies on Fibonacci numbers and developed certain algorithms. In 2022, he discovered the application called "Crypto Bull vs Bear Index" and the first stable version of V.1.0 was published on 09.05.2022. In this way, it filled a huge gap in the cryptocurrency ecosystem. The author, who has received technical analysis, Blockchain technologies and digital marketing training, is fluent in the Pinescript programming language. Crypto Bull vs Bear Index

Daha yeni Daha eski

İletişim Formu