Bitcoin BTC Nedir?

bitcoin-btc-nedir-satoshi-nakamoto-kimdir

Bitcoin BTC Nedir?


{getToc} $title={İçindekiler}


Giriş


2008 krizi sonrası Satoshi NAKAMOTO adlı kişi ya da kişiler uçtan uca elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin' e dair teknik yazılarını yayınladılar. Böylece Bitcoin merkeziyetsizleştirilmiş, üçüncül müdahalelere karşı korumalı kripto para birimi olarak ortaya çıktı.

2009 yılında halka açık ağ olarak kullanıma girdi. Sonrasında Bitcoin, ilk başarılı kripto para olarak "1. nesil Blockchain" olarak adlandırıldı.


Bitcoin Nedir?


Bitcoin Blockchain platformunda üretilebilecek maksimum Bitcoin miktarı 21 milyon adettir. Bitcoin uçtan uca, adresten adrese transfer imkanı sağlamaktadır, ayrıca blok üretim süresi yaklaşık 10 dakikadır.

Bitcoin adresleri kullanıcıların platform üzerindeki kimlikleridir. İşlemi yapan şahısla ilişkilendirilemezler ve bu adreslerin anahtarları kaybedildiğinde adresler üzerinde hak iddia edilemez.

Dağıtık yapısı sayesinde çok kısa bir sürede günümüz finansal düzenine karşı yükselişe geçti. Bitcoin ağına giren işlemlerin takip edilmesi mümkün iken, işlemi gerçekleştiren kişinin kim olduğunu bulmak olanaksızdır.

Bitcoin Blockchain ağında onaylanan işlemler, zincir yapısından dolayı geri döndürülemez ve bu işlemler değiştirilemez.

Düzenlemeye ya da kontrole tabii tutulamadığı için Bitcoin' in değeri sıfır noktasından, binlerce dolara kadar yükselmiştir.

Altcoin Nedir?

Bitcoin' in yükselişinin ardından birçok kripto para birimi daha ortaya çıkmıştır. Bu para birimlerine "Alternatif Coin", bir diğer değişle "Altcoin" denmektedir.

Alternatif kripto para birimleri yaratılırken çeşitli noktalarda farklı özelliklere sahip olarak rekabet avantajından yararlanılmış ve yeni market tipleri ortaya çıkmıştır.

Bu farklılıklara üretilebilecek maksimum para miktarı, algoritma, Blockchain alt türleri (özel/paylaşımlı, izinli/izinsiz mutabakat) örnek olarak verilebilir.

Bu makalemi beğendiyseniz "CoinMarketCap Elmas Topla NFT Kazan Programı Başladı" adlı makalemi de beğenebilirsiniz.{alertSuccess}

NOT: Dünyada her şey paylaştıkça güzelleşir felsefesini benimseyerek pragmatik bir oluşum hayal ettim ve “Referans Kardeşliği” oluşumunu kurdum. Bu oluşumun felsefesi, referans oranlarının eşit ve kardeşçe dağılımıdır. Yani elde edilecek gelirden sadece referans sahibi değil yeni kayıt olan herkes kazanç elde eder. Referans linklerim ve makalelerim yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen bilgi paylaşımı, yardımlaşma ve kardeşlik içindir.

Yorum Gönder

Fraternity Referral and Equally Shared Referral Codes.

İletişim Formu