Bitcoin (BTC) Nedir? - Referral Brotherhood


bitcoin-btc-nedir-nasil-ve-nereden-alinir-satoshi-nakamoto-kimdir-bitcoin-btc-hakkinda

Bitcoin (BTC) Nedir? Nasıl ve Nereden Alınır?


{getToc} $title={İçindekiler}


Bitcoin (BTC) Hakkında Temel Bilgiler


Proje Adı: Bitcoin (BTC)

Bulunduğu Sektör: Para Birimi

Web Sitesi: https://bitcoin.org/tr/

Toplam - Dolaşan Arz: 19,550,506 (%92 Son Güncel Veri: 23.11.2023)

Maksimum Arzı: 21,000,000

Desteklediği Blok Zincir Ağları: BTC Ağı (Tüm blok zincir ağları ile entegre)

Satın Alınabilecek Borsalar: Binance, MEXC, KuCoin, Huobi, Gateio ve dahası...{alertInfo}

Giriş

2008 krizi sonrası Satoshi NAKAMOTO adlı kişi ya da kişiler uçtan uca elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin' e dair teknik yazılarını yayınladılar. Böylece Bitcoin merkeziyetsizleştirilmiş, üçüncül müdahalelere karşı korumalı kripto para birimi olarak ortaya çıktı.

2009 yılında halka açık ağ olarak kullanıma girdi. Sonrasında Bitcoin, ilk başarılı kripto para olarak "1. nesil Blockchain" olarak adlandırıldı.

Satoshi Nakamoto 2009 yılı şubat ayında Nakamoto Enstitüsünün web sitesinde bir metin yayınladı. Dijital para birimlerinin önemini anlatan bu metinde, şu sözler yer almakta:

“1990’LARDAN BERİ İFLAS EDEN TÜM ŞİRKETLER YÜZÜNDEN PEK ÇOK İNSAN OTOMATİK OLARAK E-PARA BİRİMLERİNİ BENİMSEMEYİ REDDEDİYOR.”

“UMARIM, VATANDAŞLAR KENDİLERİNİ MAHKÛM EDENİN, BU SİSTEMLERİN MERKEZİ OLARAK KONTROL EDİLEN DOĞASI OLDUĞUNU BİR GÜN ANLAYACAKLAR. SANIRIM İLK DEFA MERKEZİ OLMAYAN VE GÜVENE DAYALI OLMAYAN BİR SİSTEMİ DENİYORUZ.”

Yazının devamını okumadan önce aşağıda yer alan, Binance Kripto para borsası tarafından hazırlanmış "Blok Zinciri Tarihi" adlı videoyu izlemenizi tavsiye derim.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, yaratıcı bir ödeme ağı ve yeni bir para birimidir.

Bitcoin, eşler arası teknolojiyi kullanarak merkez otorite veya banka olmadan çalışan bir sistemdir. İşlemlerin yönetimi ve bitcoinlerin dağıtımı toplu olarak ağ tarafından idare edilir. Bitcoin açık kaynaklıdır; tasarımı halka açıktır, kimse Bitcoin'e sahip değildir ve onu kontrol edemez, herkes katılabilir. Bitcoin kendine has birçok özelliği sayesinde diğer ödeme yollarıyla yapılamayacak çok farklı ödemelerin üstesinden gelebilir.

Bitcoin Blockchain platformunda üretilebilecek maksimum Bitcoin miktarı 21 milyon adettir. Bitcoin uçtan uca, adresten adrese transfer imkanı sağlamaktadır, ayrıca blok üretim süresi yaklaşık 10 dakikadır.

Bitcoin adresleri kullanıcıların platform üzerindeki kimlikleridir. İşlemi yapan şahısla ilişkilendirilemezler ve bu adreslerin anahtarları kaybedildiğinde adresler üzerinde hak iddia edilemez.

Bitcoin, dağıtık yapısı sayesinde çok kısa bir sürede günümüz finansal düzenine karşı yükselişe geçti. Ayrıca bu onu kapitalist düzenin düşmanı da yaptı. Çünkü günümüz finans sistemi kapitalist sistemin elinde. 

Bitcoin ağına giren işlemlerin takip edilmesi mümkün iken, işlemi gerçekleştiren kişinin kim olduğunu bulmak olanaksızdır.

Bitcoin Blockchain ağında onaylanan işlemler, zincir yapısından dolayı geri döndürülemez ve bu işlemler değiştirilemez.

Düzenlemeye ya da kontrole tabii tutulamadığı için Bitcoin' in değeri sıfır noktasından, binlerce dolara kadar yükselmiştir. Sınırlı arzı göz önüne alındığında daha da yükseleceği düşünülüyor.

Buraya kadar yazdık çizdik, olayı biraz daha anlamanız için ve "Bitcoin nedir?" sorusunun cevabı için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Bitcoin ve Avantajları Nelerdir?

"Bitcoin, çok az masrafla para transferi yapmanın en basit yoludur."

Şimdi gelelim Bitcoin'in hayatımıza kattığı avantajlarını ve faydalarını öğrenmeye.

Mobil Ödemelerde Kolaylık Sağlar

Bitcoin mobil platformlarda basit iki adımla ödeme yapmanızı sağlar: QR kodu tara ve öde. Kartınızı okuyucudan geçirmek, PIN kodu girmek ya da bir şey imzalamak gerekmez. Bitcoin ödemesi alabilmek için tek ihtiyacınız olan Bitcoin cüzdan aplikasyonundaki QR kodunu göstermek ve arkadaşınızın telefonuyla taramasını sağlamaktır. Ya da iki telefonu birbirine dokundurabilirsiniz (NFC radyo teknolojisini kullanarak).

Paranız Üzerinde Kontrol ve Güvenlik Sağlar

Bitcoin işlemleri askeri düzeyde kriptografiyle sağlanır. Kimse sizin adınıza para talep edemez ve ya ödeme yapamaz. Cüzdanınızı korumak için gereken adımları attığınız sürece, Bitcoin size paranızı kontrol etme ve dolandırıcılıktan korunma yeteneklerini sağlar.

Her Yerde ve Her Zaman Çalışır

Aynen eposta'da olduğu gibi, ailenizi aynı yazılımı ve aynı servis sağlayıcıyı kullanmaya mecbur etmek zorunda değilsiniz. Bırakın istediklerini kullansınlar. Burada bir sorun yok, hepsi aynı açık teknolojiyi kullandığından uyumludur. Bitcoin iletişim ağı hiç bir zaman uyumaz, tatillerde bile!

Hızlı Uluslararası Ödemeler Sağlar

Bitcoin ile Afrika'dan Kanada'ya 10 dakika içerisinde BTC transfer edilebilir. Bu süreci yavaşlatacak, gereksiz ücretler çıkaracak veya transferi donduracak aracı bir banka yoktur. Komşularınıza ödemeyi başka bir ülkedeki akrabanıza yaptığınız gibi yaparsınız. Burada şunu belirtmekte fayda var. Bitcoin bu konuda bir öncüdür. Aynı şekilde çoğu altcoin bu konuda Bitcoin gibi çalışmaktadır.

Sıfır veya Düşük Ücret Avantajı Getirir

Bitcoin çok düşük bir ücret karşılığında ödeme almanızı ve göndermenizi sağlar. Çok düşük ödemeler gibi bazı özel durumlar dışında mecburi ücretlendirme olmaz. İşleminizin daha hızlı onaylanması ve Bitcoin sistemini idare eden kişilerin hakkını vermek için olabildiğince yüksek miktarda gönüllü ödeme yapmanız önerilir.

Kimliğinizi Korur

Bitcoin’de kötü niyetli kullanıcıların eline geçirerek sizin yerinize geçebileceği bir kredi kartı numarası bulunmaz. Hatta kimliğinizi ele vermeden ödeme yapabilirsiniz, aynı gerçek para gibi. Ancak gizliliğinizi korumak için biraz efor sarf etmeniz gerekebilir.

Altcoin Nedir?

Bitcoin' in yükselişinin ardından birçok kripto para birimi daha ortaya çıkmıştır. Bu para birimlerine "Alternatif Coin", bir diğer değişle "Altcoin" denmektedir.

Alternatif kripto para birimleri yaratılırken çeşitli noktalarda farklı özelliklere sahip olarak rekabet avantajından yararlanılmış ve yeni market tipleri ortaya çıkmıştır.

Bu farklılıklara üretilebilecek maksimum para miktarı, algoritma, Blockchain alt türleri (özel/paylaşımlı, izinli/izinsiz mutabakat) örnek olarak verilebilir.


Bitcoin (BTC) Halving Nedir? Bitcoin Yarılanması Nedir?

Halving Bitcoindeki paraların ihraç oranını azaltan bir süreci ifade eder. Bir diğer ifadeyle Bitcoin yarılanması, madencilere sağlanan blok ödüllerinin dönemsel olarak azaltılmasıdır. Bu işlem, Bitcoin arzının maksimum arzına ulaşılana kadar devam etmesini sağlar. Halving sayesinde Bitcoinin sabit bir hızla piyasaya sürüleceğini ve öngörülebilir bir azalma oranı göstereceğini garantiledikleri için Bitcoin ekonomik modelinin temel öğelerinden biri haline gelmiştir. Enflasyon oranının bu şekilde kontrollü olması, Bitcoin ile temelde sonsuz arza sahip olan geleneksel itibari paralar (Dolar, Euro vb.) arasındaki başlıca farktır.

Bitcoin’de ilk yarılanma, 2012 yılında gerçekleşti ve blok ödülü 50 BTC’den 25 BTC’ye düşürüldü. İkinci halving 2016 yılında gerçekleşti ve blok ödülü 25 BTC’den 12.5 BTC’ye düşürüldü. Üçüncü halving 2020 yılında gerçekleşti ve blok ödülü 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşürüldü. Bir sonraki halving 2024 yılında gerçekleşecek ve 3,125 BTC ödüle düşürülecek. Bu süreç bu şekilde devam ettikçe Bitcoin'in daha da değerli hale gelmesi kaçınılmaz gözüküyor.

Aşağıda Bitcoin Halving ile ilgili Bircoin Halving-Zaman grafiği paylaşılmıştır. Konuyu anlamak için grafiği inceleyiniz. Zamanla halving ödül eğrisi daha yatay bir hale geliyor ve 21 milyon maksimum arza sahip olan Bitcoin arzı zamanla daha az artış gerçekleştiriyor.

bitcoin-btc-halving-zaman-grafigi-zamanla-daha-degerli-hale-gelebilecek-bitcoin-btc

Bitcoin (BTC) Nasıl ve Nereden Alınır?

Bitcoin alabilmek için ilk önce belirlediğiniz bir kripto para borsasına kayıt olup hesap açmanız gerekiyor. Türk Lirası (TRY) yatırma işlemini yapabilmeniz adına ilk önce Binance Türkiye borsasına kayıt olunuz ve kimlik doğrulama yapınız. Nasıl kayıt olmanız ve kimlik doğrulama yapmanız gerektiği ile ilgili rehber aşağıda tıklayınız.

Binance Türkiye Nasıl Kayıt Olunur? Kimlik Doğrulama KYC Nasıl Yapılır?{alertInfo}

Ayrıca Aşağıda kayıt olabileceğiniz diğer kripto para borsalarının linklerini de paylaştım.

Kayıt olup hesap açtıktan sonra hesabınıza Türk Lirası Göndermeniz gerekiyor. Bu oldukça kolay. Aşağıda nasıl yapıldığına dair bir rehber hazırladım tıklayınız.

Binance TR Türkiye Borsasına Nasıl Para Yatırılır? Nasıl Para Çekilir?{alertInfo}

Bitcoin (BTC) satın alınabilecek borsaların başında: Binance, MEXC, KuCoin, HTX, Gateio ve daha bir çok borsa yer alıyor. Aşağıda sıra ile ismi yazılan borsalara kayıt olup ve hesap açtıktan sonra BTC alarak, Bitcoin dünyasına giriş yapabilirsiniz.bitcoin-btc-nedir

BTC Nedir Sık Sorulan Sorular [SSS]


Bitcoin (BTC) Nereden Alınır?

  • Bitcoin (BTC) satın alınabilecek borsaların başında: Binance, MEXC, KuCoin, Huobi, Gateio ve daha bir çok borsa yer alıyor.

Bitcoin (BTC) Nedir?

  • Bitcoin, yaratıcı bir ödeme ağı ve yeni bir para birimidir.

Bitcoin (BTC) Hangi Blok Zincir Ağını Kullanıyor?

  • Bitcoin kendi blok zinciri ağı olan BTC ağını kullanır. Aynı zamanda diğer blok zincir ağları ile de entegredir.
 

Bitcoin Yorum

  • Bitcoin (BTC) tartışmasız geleceğin kendisidir. "Ya Gelecek de Bitcoin Olacak ya da Bitcoin Gelecek de".

Bu yazımı beğendiyseniz "Hooked Protocol (Hook) Coin Nedir? Nasıl ve Nereden Alınır?" adlı makalemi de okuyabilirsiniz.{alertSuccess}

NOT: Referans linkleri ve yazılar yatırım tavsiyesi değildir. Tamamen bilgi paylaşımı, yardımlaşma ve kardeşlik içindir.

1 Yorumlar

Fraternity Referral and Equally Shared Referral Codes.

İletişim Formu